Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seremet w MON. "Przez konferencję Parulskiego jest w trudnej sytuacji"

0
Podziel się:

Rozpoczęło się spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z ministrem obrony narodowej.

Seremet w MON. "Przez konferencję Parulskiego jest w trudnej sytuacji"
(prezydent.pl/GFDL)

Bez żadnych decyzji personalnych, zakończyło się spotkanie szefa MON z prokuratorem generalnym. Tomasz Siemoniak rozmawiał z Andrzejem Seremetem niespełna pół godziny.

aktualizacja 17:08

Spotkanie, to konsekwencja wydarzeń sprzed tygodnia, kiedy śledczy Mikołaj Przybył z poznańskiej prokuratury wojskowej, próbował popełnić samobójstwo. Wcześniej mówił na konferencji prasowej, że protestuje między innymi przeciwko łączeniu prokuratury wojskowej z cywilną. Część jego tez, poparł potem publicznie, szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej generał Krzysztof Parulski. Wywołało to poważny konflikt z jego przełożonym - Andrzejem Seremetem.

Rzecznik MON Jacek Sońta powiedział, że w czasie dzisiejszego krótkiego spotkania minister Siemoniak rozmawiał z Seremetem o przyszłym modelu prokuratury wojskowej.Jak poinformował resort obrony, o spotkanie poprosiła prokuratura już w ubiegły wtorek. Tego dnia prezydent Bronisław Komorowski spotkał się zarówno z Seremetem, jak i naczelnym prokuratorem wojskowym gen. Krzysztofem Parulskim. Rozmowy dotyczyły ubiegłotygodniowego zdarzenia w Poznaniu, gdzie prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej.

Wcześniej w specjalnym oświadczeniu Przybył zaprzeczał, by złamał prawo, nadzorując śledztwo w sprawie przecieków z głównego postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie to wywołało dyskusję o prokuraturze wojskowej. W tle sprawy jest też spór co do zakresu sięgania przez śledczych po billingi i sms-y, m.in. dziennikarzy. Komorowski chciał uzyskać informacje o wydarzeniach w Poznaniu i o _ konflikcie strukturalnym w prokuraturze _.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP w prokuraturze Seremet miał powiedzieć prezydentowi, iż nie wyobraża sobie dalszej współpracy z Parulskim. Według źródła PAP konferencja Parulskiego, zwołana po postrzeleniu się Przybyła, została odebrana w kierownictwie Prokuratury Generalnej jako _ wypowiedzenie posłuszeństwa przełożonym _.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk nie chciał komentować tych informacji, ale przyznał, że podczas spotkania były poruszane kwestie personalne, a po konferencji Parulskiego Seremet _ jest w trudnej sytuacji _.

Zgodnie z prawem Naczelnego Prokuratora Wojskowego, który jest zastępcą Prokuratora Generalnego, powołuje i odwołuje prezydent. Wniosek w tej sprawie składa Prokurator Generalny w porozumieniu z szefem MON. Ani resort obrony, ani prokuratura nie chciały w ubiegłym tygodniu powiedzieć, czy rozmowa Seremeta z Siemoniakiem miałaby dotyczyć odwołania szefa NPW i powołania nowego.

MON podkreśla, że jest zainteresowany tym, by śledztwa prowadzone przez prokuraturę wojskową nie ucierpiały. Resort zapewnia też, że jest zdeterminowany, by walczyć z nieprawidłowościami i korupcją w wojsku oraz że zależy mu na wyjaśnieniu wszystkich doniesień wpływających do prokuratury.

_ - Minister obrony narodowej jest zainteresowany tym, żeby prokuratura działała efektywnie i skutecznie, a jak jest zorganizowana, to już jest odrębna sprawa _ - powiedział w ubiegłym tygodniu szef MON, pytany o ewentualne włączenie prokuratury wojskowej do struktur cywilnych.

O konflikcie prokuratur czytaj w Money.pl
Konflikt prokuratur. Spotkają się z prezydentem Andrzej Seremet i Krzysztof Parulski mają rozmawiać z prezydentem o samobójczej próbie prok. Mikołaja Przybyła. Przybył został zoperowany w Poznaniu, jego stan jest dobry.
Parulski: Ten konflikt jest wykreowany Naczelny Prokurator Wojskowy Parulski uważa, że wykreowano sztuczny konflikt między nim a Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem.
Przybył opuścił szpital. Będą go obserwować Prokurator wojskowy Mikołaj Przybył opuścił dziś Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)