Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seremet: wkrótce informacja dla premiera o przestępczości gospodarczej

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu do premiera Donalda Tuska powinna trafić informacja na
temat przestępczości gospodarczej i postępowań dotyczących tych kwestii; trwają nad nią ostatnie
prace - powiedział w środę PAP prokurator generalny Andrzej Seremet.

W przyszłym tygodniu do premiera Donalda Tuska powinna trafić informacja na temat przestępczości gospodarczej i postępowań dotyczących tych kwestii; trwają nad nią ostatnie prace - powiedział w środę PAP prokurator generalny Andrzej Seremet.

O informacje w związku z postępowaniami w kwestiach gospodarczych, odnoszącymi się m.in. do parabanków, premier Donald Tusk zwrócił się do prokuratora generalnego latem. Miało to związek z ujawnionymi wtedy błędami instytucji państwowych w związku ze sprawą Amber Gold.

"Po ostatecznym dopracowaniu, do połowy listopada, informacje te zostaną przekazane premierowi; dotyczą one szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej i bardzo szerokiego okresu" - powiedział Seremet. Dodał, że przy opracowaniu informacji oparto się m.in. na raporcie przygotowanym w połowie października w Prokuraturze Generalnej.

W związku ze sprawą Amber Gold Seremet poprosił pod koniec sierpnia prokuratury w całym kraju o szczegóły dotyczące śledztw odnoszących się do funkcjonowania parabanków. Informacje te były nadesłane do PG we wrześniu; następnie materiały te były analizowane, zaś szef prokuratury zwracał się do niektórych prokuratur apelacyjnych o informacje uzupełniające.

Z ujawnionych wniosków raportu wynikało m.in., że śledztwa w sprawie działalności parabankowej były zbyt rozproszone i część z nich już skomasowano. W okresie od początku 2007 r. do końca sierpnia 2012 r. w całej Polsce odnotowano 146 spraw dotyczących funkcjonowania tzw. piramid finansowych, czy też parabanków.

"Z tej liczby 41 spraw zostało zakończonych aktami oskarżenia, niektóre skończyły się już prawomocnymi wyrokami w sądach" - informowała wtedy PG. Spośród pozostałych 105 spraw - jak zaznaczono - w 60 przypadkach, zdaniem autorów analizy, "decyzje o umorzeniu, zawieszeniu bądź odmowie wszczęcia śledztwa były niezasadne lub przedwczesne". W tych przypadkach wydano polecenie o wszczęciu śledztwa lub podjęciu zawieszonej sprawy.(PAP)

mja/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)