Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Seria zamachów w Bagdadzie. Zginęło 25 osób

0
Podziel się:

Ładunki eksplodowały na ruchliwych ulicach handlowych i bazarach w stolicy Iraku.

Seria zamachów w Bagdadzie. Zginęło 25 osób
(Polaris Images/East News)

Zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 60 zostało rannych - poinformowały irackie źródła medyczne.

Ładunki były ukryte w samochodach pułapkach. Ataki takie nasilają się od kilku miesięcy, w miarę jak rosną napięcia w kraju, w którym sunnici czują się odsunięci od władzy i pozbawieni wpływów przez zdominowany przez szyitów rząd premiera Nuriego al-Malikiego.

Jak podaje AFP, powołując się na irackie władze, ataki te były w widoczny sposób skoordynowane. Eksplodowały co najmniej cztery samochody pułapki i trzy zaimprowizowane ładunki wybuchowe

W lipcu prawie tysiąc osób zginęło w Iraku w zamachach. Jest to najwyższy bilans miesięczny od kwietnia 2008 roku.

Śmierć poniosło 921 cywilów, policjantów i żołnierzy oraz 68 ludzi określanych jako terroryści. Obrażenia odniosło łącznie prawie 1,6 tys. osób z tej pierwszej grupy. Zdecydowana większość ofiar śmiertelnych to osoby cywilne, których było w lipcu 778.

W kwietniu 2008 roku, który był do tej pory najkrwawszym miesiącem, łączna liczba ofiar odnotowanych przez resorty spraw wewnętrznych, obrony i zdrowia wyniosła 1 428.

Od 2008 roku i zażegnania konfliktu na tle wyznaniowym między szyitami i sunnitami liczba ofiar zamachów w Iraku spadała. Jednak od wybuchu na wiosnę protestów mniejszości sunnickiej, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna, bilans na nowo zaczął rosnąć.

We wtorek północ kraju przeczesywały w poszukiwaniu ekstremistów trzy dywizje irackiej armii, czyli ponad 30 tys. żołnierzy. _ Jest to największa operacja militarna od wyjścia (z Iraku) wojsk amerykańskich _ w 2011 roku - powiedział w rozmowie z AFP generał Abdulamir al-Zaidi.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 40 zabitych w wybuchu auta pułapki Według AFP łącznie doszło do 16 skoordynowanych wybuchów, w których zginęło 40 osób, a 190 zostało rannych.
Kolejne wybory. Sytuacja wreszcie stabilna? W wyborach w Kuwejcie do jednoizbowego parlamentu, 50-osobowego Zgromadzenia Narodowego, mandaty zdobyli liberałowie.
Sytuacja jest dramatyczna. Kilkadziesiąt ofiar Co najmniej 28 osób zginęło w zamachach bombowych i strzelaninie w Iraku - poinformowała policja w tym kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)