Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serwis PAP Nauka w Polsce na Facebooku

0
Podziel się:

Serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce pojawił się na
Facebooku, oferując internautom nowe atrakcje - newsy, filmy, quizy. Profil portalu zadebiutował w
rocznicę pierwszej rozmowy telefonicznej między dwoma krańcami kontynentu.

Serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce pojawił się na Facebooku, oferując internautom nowe atrakcje - newsy, filmy, quizy. Profil portalu zadebiutował w rocznicę pierwszej rozmowy telefonicznej między dwoma krańcami kontynentu.

25 stycznia 1915 roku twórca telefonu Alexander Bell odbył, dzięki swojemu wynalazkowi, pierwszą rozmowę z osobą znajdującą się na drugim krańcu Ameryki poprzez kabel długości 5,5 tys. km. To wydarzenie było przełomowe dla komunikacji ludzi na odległość.

"New York Times" napisał dzień później: "9 października 1876 r. Alexander Graham Bell i Thomas A. Watson rozmawiali ze sobą przez telefon dzięki długiemu na dwie mile kablowi, rozciągniętemu między Cambridge i Bostonem. To była pierwsza rozmowa na odległość, jaka kiedykolwiek się odbyła. Wczoraj po południu tych samych dwóch ludzi rozmawiało ze sobą przez kabel długości 5,5 tysiąca kilometrów między Nowym Jorkiem a San Francisco. Dr Bell, wynalazca telefonu, był w Nowym Jorku a pan Watson, jego niegdysiejszy współpracownik - po drugiej stronie kontynentu. Słyszeli się znacznie wyraźniej niż w czasie swojej pierwszej rozmowy 38 lat temu".

Od czasów Alexandra Bella technologia komunikacji na odległość pokonała wiele kroków milowych, głównie za sprawą rozwoju internetu.

Polska jest w globalnej sieci od 20 lat. 30 kwietnia 1991 roku zarejestrowano polską domenę ".pl". 17 sierpnia 1991 roku z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy wysłany z Polski e-mail.

Dzięki nowinkom dołączyliśmy do świata. Wszystko, co pojawia się za granicą, pojawia się też automatycznie u nas. I nad Wisłą prawdziwe stało się stwierdzenie, że nowoczesny człowiek, firma, przedsięwzięcie artystyczne, akcja społeczna nie istnieje w "realu", jeśli nie ma ich w internecie.

"Serwis PAP Nauka w Polsce od swoich narodzin w 2004 r. był w internecie. Chcemy jednak, żeby między zespołem tworzącym serwis, a czytelnikami nawiązała się partnerska, dwustronna komunikacja. Dlatego pojawiamy się na Facebooku" - wyjaśnia szef zespołu naukowego PAP Tomasz Trzciński.

Na profilu Nauki w Polsce PAP internauci znajdą - obok ciekawych informacji naukowych - wiele innych atrakcji: krótkie filmy, zdjęcia i animacje, ciekawe gry, quizy i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami.

"Zapraszamy też do udziału w forum dyskusyjnym. Czekamy również na pytania związane z nauką. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się na nie odpowiedzieć. Czekamy także na własne opisy ciekawych imprez naukowych - festiwali, pikników, wrażeń ze zwiedzania Centrum Nauki Kopernik itp., na zdjęcia z nich, komentarze do zamieszczanych przez nas informacji, spostrzeżenia na temat polskich osiągnięć naukowych" - zachęca Trzciński.

Redakcja odpowie także na nurtujące czytelników pytania dotyczące medycyny, astronomii, biologii, archeologii, biologii, paleontologii czy innych dziedzin naukowych, a także tematyki związanej ze studiami wyższymi.

Redagowany przez dziennikarzy PAP a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogólnodostępny serwis internetowy Nauka w Polsce odnotowuje na bieżąco osiągnięcia polskich naukowców, popularyzując rodzimą naukę. Serwis przeznaczony jest dla każdego internauty surfującego w sieci w poszukiwaniu informacji popularnonaukowych.

Codziennie ukazuje się w nim ok. 40 nowych, aktualnych informacji, zdobywanych i opracowywanych przez dziennikarzy współpracujących z portalem oraz z codziennego serwisu informacyjnego Polskiej Agencji Prasowej. Są one ilustrowane zdjęciami, prezentacjami, a także filmami. Odnotowywane są też w skrócie najważniejsze wydarzenia w nauce światowej. Serwis ma profesjonalną wersję angielską.

Zainteresowane media mogą bezpłatnie wykorzystywać informacje z serwisu Nauka w Polsce, pod warunkiem przywołania źródła. Serwis jest dostępny w internecie pod adresem: www.naukawpolsce.pap.pl. (PAP)

ula/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)