Notowania

wiadomości
30.10.2011 17:31

Setne urodziny Wandy Błeńskiej - "matki trędowatych"

Setne urodziny obchodzi w niedzielę Wanda Błeńska poznańska misjonarka i lekarka zwana "matką trędowatych". Przez ponad 40 lat pracowała w Ugandzie oddając się służbie chorym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Setne urodziny obchodzi w niedzielę Wanda Błeńska poznańska misjonarka i lekarka zwana "matką trędowatych". Przez ponad 40 lat pracowała w Ugandzie oddając się służbie chorym.

W niedzielę wieczorem studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego poprowadzą modlitwę różańcową w intencji jubilatki na Moście Jordana w okolicach katedry oraz zapalą 100 urodzinowych lampionów.

List z gratulacjami z okazji jubileuszu wystosował do Wandy Błeńskiej premier Donald Tusk.

"Dane było Pani przeżyć cały wiek naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nią związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków" - napisał premier.

W piątek prezydent Bronisław Komorowski odznaczył misjonarkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane m.in. w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu, w roku 1934 uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu.

W 1950 roku wyjechała do Ugandy. Przez ponad czterdzieści lat opiekowała się osobami trędowatymi w Afryce.

W tamtejszej miejscowości Buluba, dzięki poznańskiej lekarce, mały ośrodek leczenia chorych na trąd stał się nowoczesnym, znanym na całym świecie centrum leczniczym, dydaktycznym i badawczym. Placówka nosi jej imię.

Przyczyniła się do rozwoju sieci filii centrum na terenie Ugandy. Dzięki tym stacjom, leczenie i oświata sanitarna stały się dostępne dla chorych. Dr Błeńska jest współtwórczynią nowoczesnych metod leczenia trądu.

Błeńska pomagała trędowatym, nie zakładając rękawiczek podczas leczenia, by chorych nie przestraszyć i nie zniechęcić. Dzięki niej tysiące ludzi zostało wyleczonych, a mieszkańcy Buluby nazwali ją matką trędowatych. Po powrocie do Polski zamieszkała w rodzinnym Poznaniu.

Błeńska jest honorowym obywatelem Poznania, doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu i honorową obywatelką Ugandy.

Jest odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez papieża Orderem Świętego Sylwestra - najwyższym odznaczeniem przyznawanym świeckim zaangażowanym w życie Kościoła oraz przyznawanym przez dzieci Orderem Uśmiechu.

W stolicy Wielkopolski działa Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. (PAP)

rpo/ son/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz