Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seweryn: marzę o tym, żebyśmy zapełnili sale Teatru Polskiego

0
Podziel się:

Marzę o tym, żebyśmy zapełnili sale Teatru Polskiego, wiem, że to nie
będzie proste, ale wierzę w to - mówi Andrzej Seweryn, który w styczniu oficjalnie objął
stanowisko dyrektora tej sceny.

*Marzę o tym, żebyśmy zapełnili sale Teatru Polskiego, wiem, że to nie będzie proste, ale wierzę w to - mówi Andrzej Seweryn, który w styczniu oficjalnie objął stanowisko dyrektora tej sceny. *

Zainteresowanie Teatrem Polskim i jego repertuarem gwałtownie rośnie - tylko w styczniu na stronie internetowej teatru odnotowano o 1000 wejść dziennie więcej niż rok temu o tej samej porze.

"Zdaję sobie sprawę z niezwykłej odpowiedzialności, która na mnie ciąży, ale nie mam najmniejszej nawet tremy; jest we mnie troska o ten budynek, o ludzi, o pieniądze, ale jest też radość, która mnie wręcz zaskakuje" - mówi Seweryn.

"Ten teatr nie będzie skierowany przeciwko komukolwiek, przynajmniej wtedy kiedy ja będę jego dyrektorem. Będzie starał się być autentyczny, mam nadzieję, że twórcy tego teatru będą szczerzy, autentyczni, (...) że będą wykonywali swoją pracę z uczciwością" - zapewnia artysta.

W opinii Seweryna "teatr to bardzo skomplikowana ludzka machina"; w przypadku Teatru Polskiego to ok. 150 osób, których - jak zauważył - warunki pracy, wrażliwość, przekonania, wiek i płeć trzeba uwzględnić. "Mamy też przede wszystkim do czynienia z widzem - to jest najważniejsza rzecz. Marzę o tym, żebyśmy zapełnili salę teatru, wiem, że to nie będzie proste, ale wierzę w to, że jeżeli nasza praca będzie wykonana porządnie w najszerszym tego słowa znaczeniu (...), jeżeli widz poczuje że ten teatr jest miejscem poważnego, eleganckiego wykonywania pracy, to przyjdzie - jestem o tym przekonany" - mówił.

W 2011 roku na scenie Teatru Polskiego zobaczymy m.in.: premiery Teatru Polskiego: "Szczęśliwe dni/Końcówka" Samuela Becketta, "Nowego Don Kiszota" Aleksandra Fredry, "Polaków" wg tekstów Witolda Gombrowicza i Stefana Wyszyńskiego, "Żeglarza" Jerzego Szaniawskiego, "Cyda" Pierre'a Corneille'a, "Sny" Nikolaja Chaliezina i Natalii Kolady, "Wieczór trzech króli" Williama Shakespeare'a, "Hekabe" Eurypidesa, "Szkołę żon" Moliera, "Siedziałam w domu i czekałam kiedy spadnie deszcz" Jean-Luca Lagarca oraz na koniec roku "My fair Lady" Alana Jay Lernera i Frederika Loewe.

Nie zabraknie także innych projektów takich jak m.in. cykl Salon Poezji oraz "Noc w Polskim" czyli Święto Teatru Polskiego.

Pierwszy Salon Poezji w Teatrze, realizowany od lat przez Annę Dymną w krakowskim Teatrze Słowackiego, odbędzie się 23 stycznia i będzie poświęcony tekstom księdza Twardowskiego. Teksty będą czytać Dymna i Seweryn; Salon Poezji będzie się odbywał co miesiąc.

"Noc w Polskim" czyli Święto Teatru Polskiego zaplanowano na 29 stycznia - w 98. rocznicę pierwszej premiery na scenie Teatru Polskiego. W pierwszej części wieczoru dawni i obecni aktorzy Teatru Polskiego, goście i twórcy współczesnego teatru, tacy jak: Grażyna Barszczewska, Zofia Kucówna, Maja Ostaszewska, Grzegorz Bral, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Michał Zadara - odczytają fragmenty manifestów artystycznych - najbardziej znanych tekstów teoretycznych o teatrze, począwszy od "Poetyki" Arystotelesa.

W drugiej części zobaczymy artystów Teatru Polskiego: Ewę Makomaską, Małgorzatę Lipmann, Piotra Bajtlika, Jarosława Gajewskiego, Marcina Jędrzejewskiego, Maksymiliana Rogackiego i Andrzeja Seweryna we fragmentach sztuk opowiadających o teatrze. Artystom towarzyszyć będzie muzyka w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, który wystąpi ze swoim zespołem. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)