Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Shell będzie wydobywać gaz łupkowy na wschodzie Ukrainy

0
Podziel się

#
w trzecim akapicie powinno być: rozpoczną pierwsze wiercenia w kwietniu 2012 r.
#

bEgjHqKt

# w trzecim akapicie powinno być: rozpoczną pierwsze wiercenia w kwietniu 2012 r. #

01.09. Kijów (PAP) - Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell będzie poszukiwać i wydobywać gaz łupkowy na Ukrainie. Umowę w tej sprawie przedstawiciele Shella podpisali w czwartek w Kijowie z państwową firmą Ukrhazwydobuwannia.

Ogólne inwestycje Shella na Ukrainie mogą wynieść 800 milionów dolarów - oświadczył po zawarciu umowy ukraiński minister ds. energetyki i przemysłu węglowego Jurij Bojko.

bEgjHqKv

Shell i Ukrhazwydobuwannia rozpoczną pierwsze wiercenia w kwietniu 2012 r. Będą one prowadzone w zagłębiu dnieprowsko-donieckim na wschodniej Ukrainie.

Ukraińskie zasoby gazu łupkowego szacuje się na 1,19 bln metrów sześciennych.

Władze Ukrainy, która jest obecnie w dużej mierze zależna od dostaw gazu z Rosji, w ciągu najbliższych lat chcą ograniczyć import błękitnego paliwa z tego kraju o 70 procent, oraz zwiększyć jego własne wydobycie.

W ubiegłym tygodniu Bojko informował, że w 2010 r. Ukraina kupiła od Rosji 57,6 mld m sześc. gazu, a w roku bieżącym zakupi 54 mld. W 2012 roku Kijów chce zmniejszyć dostawy z Rosji o kolejne 8-10 mld m sześc.

bEgjHqKB

"Za pięć lat chcemy zwiększyć własne wydobycie gazu z (obecnych) 20 mld m sześc. do 27 mld i biorąc pod uwagę program oszczędności energetycznych planujemy, że za pięć lat będziemy kupować w Rosji 12 mld m sześc. gazu (rocznie)" - powiedział Bojko.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mki/ jbr/

bEgjHqKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)