Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Siedem bram Jerozolimy" - w czwartek na Festiwalu Pendereckiego

0
Podziel się:

"Siedem bram Jerozolimy" - utwór Krzysztofa Pendereckiego skomponowany na
3000 rocznicę założenia świętego miasta - zabrzmi w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Pendereckiego.

"Siedem bram Jerozolimy" - utwór Krzysztofa Pendereckiego skomponowany na 3000 rocznicę założenia świętego miasta - zabrzmi w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Pendereckiego.

Festiwal to prezent od żony kompozytora Elżbiety Pendereckiej na jego 80 urodziny. W ramach imprezy kompozycje Pendereckiego od niedzieli na warszawskich scenach prezentują światowej klasy artyści.

"Siedem bram Jerozolimy" wykonają w czwartek Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Partie sopranu wykonają Izabela Matuła i Izabela Kłosińska, wystąpią też mezzosopran Agnieszka Rehlis, tenor Adam Zdunikowski i bas Wojtek Gierlach.

Utwór składa się z siedmiu części, co nawiązuje do liczby historycznych bram prowadzących do Jerozolimy. W utworze cytowane są fragmenty ksiąg Starego Testamentu odnoszące się do świętego miasta. Kompozycja jest wykonywana na nietypowych instrumentach, m.in. na trąbce basowej przypominającej żydowski szofar używany do ogłaszania świąt. Niektóre instrumenty zostały skonstruowane specjalnie na potrzeby kompozycji.

Prawykonanie utworu odbyło się w 1997 r. w Jerozolimie. Jerozolimską Orkiestrę Symfoniczną poprowadził Lorin Maazel. Dyrygent wystąpił także na Festiwalu Pendereckiego - w poniedziałek pod jego dyrekcją Sinfonia Varsovia wykonała II Symfonię Pendereckiego.

Kompozycja "Siedem bram Jerozolimy" zdobyła duże uznanie na świecie, jednak z uwagi na dużą liczbę wykonawców nie jest często prezentowana.

"Siedem bram Jerozolimy" publiczność usłyszy w drugiej części czwartkowego koncertu. Wcześniej zabrzmią wokalno-instrumentalne kompozycje z lat 50. i 60. "Canticum Canticorum Salomonis", "Strofy" i "Psalmy Dawida". Wystąpią AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" i Chór Filharmonii Narodowej. Partię sopranu "Strof" wykona Olga Pasiecznik, narrację poprowadzi Andrzej Chyra.

W festiwalu bierze udział 19 dyrygentów, obok Maazela i Kaspszyka są to m.in. Walerij Giergijew, Charles Dutoit, Jerzy Maksymiuk i Marek Moś. Na program składa się dziesięć koncertów z utworami kameralnymi i symfonicznymi w programie.

Festiwal potrwa do 23 listopada. Zakończy go koncert finałowy, który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w dniu 80. urodzin kompozytora. W ramach jednego występu zostaną wykonane: "Tren ofiarom Hiroszimy", "Duo Concertante" na skrzypce i kontrabas, "Concerto grosso" na trzy wiolonczele i orkiestrę oraz "Credo" na pięć głosów solowych. Wystąpią m.in. skrzypaczka Anne Sophie Mutter, kontrabasista Roman Patkolo, wiolonczeliści Arto Noras, Daniel Mueller Schott i Ivan Monighetti oraz śpiewacy: Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Krystian Krzeszkowiak i Nikołaj Didenko. Sinfonię Varsovię poprowadzą Dutoit i Krzysztof Urbański.

Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)