Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siedem nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

0
Podziel się:

Siedem książek pisarzy z Polski, Rumunii i Węgier zakwalifikowanych zostało
do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 4 grudnia
podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.

Siedem książek pisarzy z Polski, Rumunii i Węgier zakwalifikowanych zostało do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 4 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.

W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody w finale przeważają książki polskich autorów. O główną nagrodę powalczą "Achtung! Banditen!" Wojciecha Albińskiego, "Wroniec" Jacka Dukaja, "Ostatni raport" Zbigniewa Kruczyńskiego oraz "Godot i jego cień" Antoniego Libery. Do ścisłego finały zakwalifikowano również dwie powieści rumuńskich autorów - "Powrót chuligana" Normana Manea i "Fortepian we mgle" Eginalda Schlattnera oraz powieść węgierskiego pisarza Spiro Gyorgy'a "Mesjasze".

Siedmiu finalistów jury wybrało z 42 publikacji zgłoszonych w tym roku do konkursu.

Zasiadający w jury prof. Andrzej Zawada w rozmowie z PAP wskazywał, że wszystkie nominowane powieści łączy "nasycenie doświadczeniem historycznym najnowszej historii". "Specyfika doświadczenia historycznego Europy Środkowej wychodzi w tych książkach w najróżniejszy sposoby, ale wszędzie dominuje. To nie są lektury łatwe, ponieważ są mocno nasycone przeszłością historyczną, doświadczeniem totalitaryzmów, konfliktów, wojen, etnicznych emigracji" - mówił w środę Zawada.

Podkreślił, że obecność tematów związanych z najnowszą historią jest charakterystyczna dla wszystkich książek zgłaszanych do nagrody Angelusa. "To jest znak firmowy tej nagrody. Promuje ona książki środkowoeuropejskie jako pozycje specyficzne; może niekoniecznie powszechnie przyjmowane w Europie Zachodniej właśnie ze względu na swoje powikłane tematy" - tłumaczył Zawada.

Angelus jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od zeszłorocznej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. W tym roku wyniesie ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008) oraz Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009).(PAP)

pdo/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)