Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siedziba MSZ w Libii oblegana przez członków zbrojnych milicji

0
Podziel się:

Napastnicy twierdzą, że wybrali ten resort, ponieważ nadal zatrudnia on urzędników, którzy pracowali dla obalonego dyktatora.

Siedziba MSZ w Libii oblegana przez członków zbrojnych milicji
(PAP/EPA)

Członkowie libijskich zbrojnych milicji wciąż oblegają siedzibę MSZ w Trypolisie, domagając się zakazu obsadzania stanowisk w administracji państwowej przez funkcjonariuszy obalonego reżimu Muammara Kadafiego. Akcja zaczęła się w niedzielę.

Drugiego dnia siedzibę MSZ nadal otacza około 30 półciężarówek, z których część wyposażona jest w działka przeciwlotnicze, a kilkudziesięciu protestujących blokuje dostęp do budynku. Na jego ścianach wywieszono transparenty wzywające do przyjęcia ustawy, która wykluczałaby z życia politycznego przedstawicieli obalonego reżimu.

_ - W najbliższych godzinach mają się rozpocząć rozmowy z przedstawicielami ministerstwa (spraw zagranicznych) _ - powiedział AFP jeden z protestujących Ajmen Mohamed Abudeina, ostrzegając przy tym, że oblężenie potrwa do czasu spełnienia żądań tłumu zebranego przed MSZ. Napastnicy twierdzą, że wybrali ten resort, ponieważ nadal zatrudnia on urzędników, którzy pracowali dla Kadafiego.

Protestujący domagają się przyjęcia przez Powszechny Kongres Narodowy (jednoizbowy parlament Libii) _ projektu ustawy o wykluczeniu dawnych współpracowników Kadafiego z polityki _ - powiedział Abudeina.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Libii Ali Zidan uznał oblężenie MSZ oraz nieudane próby ataku na siedziby MSW i państwowej telewizji (w niedzielę agencje pisały o agencji prasowej) za akty sabotażu, których dopuściły się grupy _ usiłujące zdestabilizować kraj . - Te ataki nigdy nas nie przestraszą i nie zmuszą do poddania _ - powiedział Zidan, dodając jednak, że jego gabinet _ nie chce konfrontacji _ z żadnymi ugrupowaniami.

Napięcie między rządem i zbrojnymi milicjami wzrosło w ostatnich tygodniach w następstwie podjętej przez władze kampanii na rzecz usunięcia bojowników z ich bastionów na terenie stolicy Libii.

AFP wyjaśnia, że projekt ustawy, której przyjęcia domagają się protestujący niepokoi libijską klasę polityczną, może bowiem oznaczać wykluczenie wielu wysoko postawionych osób z życia publicznego.

Od czasu obalenia dyktatury Kadafiego przez społeczną rewoltę w 2011 roku Libia jest wciąż odległa od politycznej stabilizacji, a sytuację pogarsza znaczna ilość rozgrabionej z państwowych arsenałów broni. W kraju działają zbrojne bandy, coraz częściej kierujące swe ataki przeciwko instytucjom rządowym.

Czytaj więcej o sytuacji w Libii w Money.pl
Francja wysłała specjalną jednostkę. Powód? Francuska szkoła podstawowa i liceum w Trypolisie zostały zamknięte po zamachu na ambasadę Francji. Śledztwo otworzyła paryska prokuratura.
Przywódca obiecał mieszkańcom pieniądze Libijski przywódca Muhammad Jusuf al-Magariaf wzywał podczas obchodów drugiej rocznicy powstania, które obaliło autorytarny reżim Muammara Kadafiego, do jedności, zwarcia szeregów, przezwyciężenia różnic i do budowy kraju.
Wydali go Kadafiemu. Teraz płacą mu miliony Brytyjski rząd zgodził się zapłacić ponad 2 mln funtów rodzinie jednego z głównych oponentów byłego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)