Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w mali
18.01.2013 08:59

Siemoniak: Do Mali może pojechać kilkunastu instruktorów

Od kilku do kilkunastu instruktorów wojskowych z Polski może wziąć udział w unijnej misji w Mali - uważa minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Od kilku do kilkunastu instruktorów wojskowych z Polski może wziąć udział w unijnej misji w Mali - uważa minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Zastrzegł, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

- _ Widząc jak trwają przygotowania do misji unijnej, to w grę wchodzi wyjazd od 300 do 400 instruktorów, więc można wyliczyć, że kilku, kilkunastu może pochodzić z Polski _ - powiedział dziś rano w radiowej Jedynce szef MON.

Jak mówił, w czwartek Unia Europejska zdecydowała wysłać wojskowych instruktorów do Mali, natomiast _ co do polskiego udziału żadne decyzje nie zapadły _. _ - Czekamy na to, co zrobi teraz UE. Jej przedstawiciele wybierają się na rekonesans do Mali, aby ocenić, jaka jest sytuacja _ - dodał Siemoniak.

_ - Nasi żołnierze nie będę brali udziału w misji bojowej. Mówimy o instruktorach, nauczycielach; chodzi o to, aby Malijczykom pomóc, aby ich armia mogła sama kontrolować bezpieczeństwo na terytorium swojego państwa _ - powiedział. Przypomniał, że od strony formalnej postanowienie o wysłaniu polskich żołnierzy na misję zagraniczną podejmuje prezydent na wniosek Rady Ministrów.

Kraje UE zatwierdziły w czwartek decyzję o ustanowieniu wojskowej misji szkoleniowej w ogarniętym konfliktem Mali. Unia przyspieszyła prace nad ustanowieniem tej misji w związku z ofensywą islamskich partyzantów z północy Mali. Za kilka tygodni zamierza tam wysłać około 200 instruktorów wojskowych oraz około 250 żołnierzy do ich ochrony.

Malijska misja nie będzie mieć charakteru bojowego, chociaż w tym zachodnioafrykańskim kraju toczy się wojna między islamskimi partyzantami, a wojskami rządowymi wspieranymi przez żołnierzy francuskich. Islamscy radykałowie okupują północ Mali od kwietnia 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna w Mali. Będzie konferencja donatorów Spotkanie ma być okazją do zebrania środków i przekazania innego koniecznego wsparcia dla malijskich sił obronnych i bezpieczeństwa.
Unia Europejska wysyła wojska do Mali - Teraz najważniejsze jest, byśmy jak najszybciej byli gotowi do zaangażowania i działania - oświadczyła Ashton.
Francuscy stratedzy głowią się nad Mali Francuskie siły przeprowadziły w Mali wczorajszej nocy kolejne ataki, które były wymierzone w cele islamistów.
Tagi: wojna w mali, siemoniak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz