Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Siemoniak o Afganistanie: zapewnić zdolność bojową i bezpieczeństwo misji

0
Podziel się

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek, że najważniejszym kryterium
branym pod uwagę przy określeniu liczebności wojsk polskich w Afganistanie jest zapewnienie
zdolności bojowej i bezpieczeństwa na misji.

bEgLOeaJ

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek, że najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy określeniu liczebności wojsk polskich w Afganistanie jest zapewnienie zdolności bojowej i bezpieczeństwa na misji.

Minister, który przebywał w czwartek w Elblągu, odnosząc się do informacji dotyczących zmniejszenia kontyngentu wojsk polskich w Afganistanie podkreślił, że ostateczną decyzję podejmie prezydent.

"W połowie września Rada Ministrów zwróci się z wnioskiem do prezydenta w tej sprawie. Rozpatrujemy różne warianty; także i takie, które zakładałyby pewne zmniejszenie liczebności kontyngentu, natomiast głównym kryterium jest oczywiście bezpieczeństwo żołnierzy i zapewnianie zdolności bojowej w Afganistanie" - podkreślił szef resortu obrony. Dodał, że decyzja będzie podjęta w oparciu o opinie sztabu generalnego i dowódców, którzy są na miejscu.

bEgLOeaL

Siemoniak odniósł się także do decyzji o powołaniu na swego doradcę generała Waldemara Skrzypczaka. Podkreślił, że jako emerytowany wojskowy i praktyk generał Skrzypczak ma "bardzo racjonalne spojrzenie na armię".

"Odbyłem kilka długich rozmów z generałem Skrzypczakiem, gdybym nie był przekonany, że dobrze będzie się nam współpracowało, to bym takiej decyzji nie podjął. Ja bardzo cenię, jeżeli ludzie mówią prawdę, a nie mówią tak, by tylko sprawić przyjemność" - dodał.

Siemoniak poproszony o komentarz do kolejnej kontroli CBA w jednostce specjalnej GROM podkreślił, że popiera "wszelkie działania, które mają wyeliminować wszelkie nieprawidłowości z resortu".

"Spotkałem się przedwczoraj z szefem CBA, po raz kolejny zapewniając go o +zielonym świetle+ dla wszystkich działań, które mają wyeliminować korupcję z MON" - podkreślił. Dodał, że do uznania prokuratury pozostawia, czy należy wszcząć postępowanie w tej sprawie.

bEgLOeaR

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w czwartek kolejną kontrolę w jednostce specjalnej GROM. Ma ona związek z przetargiem na dwa specjalistyczne samochody - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

Jak wyjaśnił, kontrola przewidziana jest na trzy miesiące. "Dotyczy ona zamówienia publicznego na zakup w 2007 r. samochodów ciężarowo-osobowych do zadań specjalnych, o wartości kilku milionów zł" - powiedział PAP Dobrzyński.

Poinformował również, że kontrola jest wynikiem analiz przeprowadzonych przez agentów CBA.

Po poprzedniej kontroli CBA w GROM (prowadzonej od grudnia 2010 r.) Wojskowa Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązku i przekroczenia uprawnień m.in. przez dwóch byłych dowódców jednostki w trakcie przetargów na 58 samochodów i specjalistyczny sprzęt. (PAP)

bEgLOeaS

ali/ malk/ gma/

bEgLOebm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)