Notowania

wiadomości
25.05.2012 15:29

Siemoniak: X Zmiana PKW Afganistan najtrudniejszą z polskich misji

# dochodzi szersza wypowiedź ministra #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi szersza wypowiedź ministra #

25.05. Olsztyn (PAP) - Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uważa, że X zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie była jedną z najtrudniejszych polskich misji. Mimo to swoje zadania żołnierze wykonali dobrze - ocenił.

Trzon X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie tworzyli żołnierze z jednostek mazurskich w Orzyszu i Giżycku, dlatego w drugim z tych miast w piątek odbyły się oficjalne uroczystości powitania żołnierzy tej misji.

"Misja ta okazała się jedną z najtrudniejszych, nasi żołnierze wykonali zadania bardzo dobrze" - ocenił Siemoniak, dziękując dowódcy X zmiany PKW gen. Piotrowi Błazeuszowi "za mądre przywództwo tej misji".

Podsumowując pracę X zmiany, gen. Błazeusz przypomniał, że podczas trwania tej misji wyprowadzono polskich żołnierzy z trzech baz (Warior, Giro i Ariana) i przekazano odpowiedzialność za południową część strefy polskiej stronie amerykańskiej. Rozpoczęto także budowę kolejnej polskiej bazy.

"Takich operacji nie realizowała żadna z dotychczasowych zmian PKW. (...) Jesteście wspaniałymi żołnierzami, dowodzenie wami było zaszczytem" - mówił gen. Błazeusz do żołnierzy; dodał, że "największymi bohaterami X zmiany były żony, mężowie i dzieci" służących na misji.

"Oni śledzili informacje w mediach, często nierzetelne i wypaczające obraz naszej misji. Niestety sensacja dobrze się sprzedaje, nikt nie dbał o to, co czujecie i myślicie" - mówił gen. Błazeusz.

Wspominając poległych na misji siedmiu żołnierzy, w tym pięciu poległych w zamachu 21 grudnia, gen. Błazeusz nie krył wzruszenia, rozpłakał się. Na placu, gdzie odbywała się uroczystość powitania X zmiany, zaległa cisza.

Poległych żołnierzy wspomniał również minister Siemoniak.

"Ustaliliśmy tożsamość 22 zamachowców i ich mocodawców, 10 ujętych lub wyeliminowanych, pozostałych znajdziemy. Wojsko Polskie i nasze służby tej sprawy nie odpuszczą. Sprawcy musza stanąć przed sądem, to sprawa honoru i solidarności" - zapowiedział Siemoniak.

Pprzypomniał, że od lipca żołnierze dostaną 300 zł podwyżki i podkreślił, że już służących w wojsku nie obejmą zamiany związane z reforma emerytalną.

"Nie planujemy ani nie podejmujemy prac nad jakimikolwiek zmianami niekorzystnymi dla żołnierzy w przepisach mieszkaniowych" - zapewnił szef MON.

W uroczystościach oprócz Siemoniaka brali udział szef sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca sił operacyjnych gen. Edward Gruszka, dowódca wojsk lądowych gen. Zbigniew Głowienka oraz lokalni samorządowcy. (PAP)

jwo/ bno/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz