Notowania

wojna w syrii
18.06.2013 12:49

Siergiej Ławrow odniósł się do działań syryjskiej opozycji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że syryjska opozycja nie może stawiać warunków wstępnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że syryjska opozycja nie może stawiać warunków wstępnych, od których uzależnia udział w konferencji pokojowej planowanej przez Moskwę i Waszyngton.

Dodał, że od stawiania warunków powinny wstrzymać się obie strony syryjskiego konfliktu. Było to nawiązanie do oświadczenia syryjskiej opozycji z ubiegłego miesiąca, która zapowiedziała udział w konferencji pokojowej, o ile tylko wyznaczony będzie termin porozumienia zmuszającego prezydenta Baszara el-Asada do ustąpienia.

Szef rosyjskiej dyplomacji ocenił też, że konferencja Genewa 2 nie oznacza w żaden sposób kapitulacji reżimu Asada. _ - Kategorycznie sprzeciwiamy się twierdzeniom, według których konferencja może stać się w pewnym sensie aktem publicznej kapitulacji delegacji rządowej, z następstwem w postaci przekazania władzy w Syrii opozycji _ - oświadczył Ławrow w rozmowie z kuwejcką agencją KUNA, której tekst został dziś opublikowany przez rosyjskie MSZ.

Rosja i Stany Zjednoczone wspólnie próbują doprowadzić do zorganizowania konferencji pokojowej w sprawie Syrii. Ławrow przypomniał, że syryjska strona rządowa zgodziła się na udział i powołała zespół negocjacyjny kierowany przez ministra spraw zagranicznych Walida al-Mualima. _ - Z opozycją sytuacja jest trudniejsza _ - dodał.

Konferencja była początkowo planowana na czerwiec; jednak z powodu braku zgody co do listy uczestników termin ten się oddala.

Porozumienie z Genewy z ubiegłego roku, które nigdy nie zostało wdrożone, przewiduje zarys politycznego rozwiązania konfliktu, ale nie mówi o przyszłości Baszara el-Asada, którego ustąpienia żąda opozycja w Syrii.

Rosyjski minister zaznaczył też, że Zachód powinien _ unikać wzmocnienia sankcji na Iran i zacząć rozważać ich stopniowe łagodzenie _. Szacuje się, że od marca 2011 roku konflikt w Syrii kosztował życie ponad 90 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto reakcja Rosji na żądania syryjskiej opozycji Siergiej Ławrow powiedział, że ważne jest, aby przedstawiciele syryjskiej opozycji bez wstępnych warunków wzięli udział w międzynarodowej konferencji.
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Po krwawych walkach zostali bez pomocy? Największy od początku syryjskiego powstania sukces armii rządowej wspieranej przez Hezbollah sprawił, że tamtejsza ludność znalazła się w dramatycznej sytuacji - sygnalizuje opozycja.
Tagi: wojna w syrii, ławrow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz