Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Siergiej Mironow uczcił pamięć polskiej pary prezydenckiej

0
Podziel się

Przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Siergiej
Mironow w poniedziałek uczcił pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, składając
wieniec na ich grobie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry św. Stanisława na Wawelu.

bEhysbyZ

Przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Siergiej Mironow w poniedziałek uczcił pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, składając wieniec na ich grobie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry św. Stanisława na Wawelu.

Mironow, który od niedzieli przebywa z wizytą w Polsce, powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom, że specjalnie przyjechał do Krakowa, aby w imieniu całego narodu rosyjskiego złożyć hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi i wyrazić braterskie współczucie Rosjan z powodu tragedii, jaka dotknęła polski naród.

Według szefa Rady Federacji, tragedia pod Smoleńskiem otworzyła nową stronicę w stosunkach rosyjsko-polskich. "Ta tragedia sprawiła, że na nasze relacje spojrzeliśmy po nowemu. Zamknęliśmy stronicę w naszych stosunkach, w tym tragicznych, i piszemy nową" - powiedział. "Nie zapominając o przeszłości, również tej najtrudniejszej, powinniśmy pewnie patrzeć we wspólną przyszłość" - dodał.

bEhysbzb

Pytany o reakcję widzów w Rosji na film "Katyń" Andrzeja Wajdy, Mironow oświadczył, że "starsze pokolenie Rosjan wie o zbrodniach stalinizmu, jednak dla młodzieży obraz ten był odkryciem i dobrą lekcją historii". Przewodniczący rosyjskiego Senatu ocenił dramat Wajdy jako "szczery i uczciwy". "Absolutnie słusznie, że pokazano go w rosyjskiej telewizji" - podkreślił.

Mironow wpisał się także do księgi kondolencyjnej, potem zwiedził Katedrę oraz komnaty królewskie Zamku Królewskiego.

W katedrze przewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej obejrzał trzy ołtarze: koronacyjny, św. Stanisława oraz Królowej Jadwigi i zwiedził kaplicę: Zygmuntowską, Batorego i Świętokrzyską. "Gościa interesowała historia katedry i zabytki, a szczególnie królewskie sarkofagi" - powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Na Cmentarzu Rakowickim przewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej złożył wieńce przed pomnikiem upamiętniających żołnierzy rosyjskich oraz przed pomnikiem Armii Kraków. Mironow był także w Kopalni Soli w Wieliczce.

bEhysbzh

Głównym celem wizyty Mironowa w Polsce jest udział w II Forum Regionów Polski i Rosji. Inicjatywa ta, której patronują Rada Federacji i Senat RP, zmierza do zacieśnienia stosunków dwustronnych na szczeblu regionalnym.

Szef izby wyższej parlamentu Rosji zostanie też przyjęty przez p.o. prezydenta Polski, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska.(PAP)

mal/ wos/rgr/ par/ mow/

bEhysbzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)