Notowania

sierpień '80
27.08.2013 15:33

Sierpień '80. Wałęsa: Chyba ostatni raz wezmę udział w obchodach

- Jestem tak niezadowolony, że pozostają barykady, a ja tego nie chcę - argumentował były prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lech Wałęsa powiedział, że w tym roku prawdopodobnie ostatni raz weźmie udział w obchodach rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. - _ Jestem tak niezadowolony, że pozostają barykady, a ja tego nie chcę - argumentował _.

_ - Chyba już ostatni raz biorę udział. Wycofuję się coraz bardziej z tych obchodów: wszystko już się toczy jak należy w demokracji, a więc moja obecność nie jest już potrzebna _ - powiedział przywódca historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. dziennikarzom w Gdańsku.

Wałęsa podkreślił, że do udziału w obchodach kolejnej rocznicy Sierpnia '80 zniechęca go obecna sytuacja w kraju.

_ - Mi się nie podoba wiele rzeczy: rządzenie w Polsce, nie podoba mi się prywatyzacja, działanie związków zawodowych. Więc jakbym miał to powiedzieć, to musiałbym wystąpić przeciwko wszystkim, a ja nie chcę tego robić _ - wyjaśnił b. prezydent.

Dodał, że dziś _ musiałby być za bardzo przeciw _. _ - A ja nie chcę burzyć. Ja wiem, że są ograniczenia: ma je i Duda (lider Solidarności - PAP) i Tusk. Ja to wszystko widzę i nie mogę firmować ani jednych, ani drugich (). Jestem tak niezadowolony z tego układu, że pozostają barykady: a ja tego nie chcę, bo wiem, że wszędzie są ograniczenia. To jest czas dla innych ludzi niż Wałęsa - nie na rewolucję, tylko kartkę wyborczą _ - ocenił b. lider _ S _.

Wałęsa zaznaczył, że nie akceptuje też zachowania niektórych osób podczas obchodów rocznicy Sierpnia'80. - _ Ja mam tam być, żeby ktoś mi buczał, czy gwizdał? Niech sobie gwiżdże jak chce, ale ja sobie tego nie życzę, bo to było za wielkie zwycięstwo, za dużo poświęciłem zdrowia i sił _ - tłumaczył.

Zdaniem b. przywódcy _ S _ 31 sierpnia powinien być świętem państwowym. _ - Ja od dawna proponowałem i utrzymuję to, że to było tak wielkie zwycięstwo, że powinno być świętem państwowym. Przez nowe pokolenia już tak daleko od tego odeszliśmy, że ta wielkość zasługuje na święto państwowe i państwo powinno to organizować _ - uważa Wałęsa.

Zgodnie ze zwyczajem z ubiegłych lat Wałęsa w rocznicę Sierpnia'80 chce złożyć samotnie kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych przypada w tym roku w sobotę. Wałęsa planuje być pod pomnikiem dzień wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Świętują rocznicę strajków. Co się dzieje? Obchody organizują wspólnie gdański oddział IPN, Europejskie Centrum Solidarności oraz Region Gdański NSZZ Solidarność.
Marsz modlitwy szlakiem pomników getta warszawskiego Trasa marszu zorganizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów biegła ulicami Zamenhofa, Dubois i Stawki.
"To pewne, że w Smoleńsku były dwa wybuchy" Służby rosyjskie zamieszane w katastrofę? Zespół Antoniego Macierewicza ujawnia szczegóły.
Tagi: sierpień '80, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2019

sort65czas pozamiatać po sobie panie Bolku co prawda niema co? ten 14 postulat sierpnia 80 to zrealizujesz pewno po śmierci bo39 lat to mało.Zabraliście … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)