Notowania

ue
05.11.2010 11:30

Sikorski chce więcej na sztandarowy projekt. UE pomoże?

Szef MSZ będzie zabiegał o środki na Partnerstwo Wschodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że niezbędne jest zapewnienie w nowym budżecie UE zwiększonych środków na Europejską Politykę Sąsiedztwa, a zwłaszcza na Partnerstwo Wschodnie. Jak podkreślił, Polska sprzeciwia się finansowemu uprzywilejowaniu południowych sąsiadów Unii.

**Szef MSZ ocenił, że zgoda Rady Europejskiej na powołanie do życia polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego była wyrazem zrozumienia państw wspólnoty, że _ nie godzi się tolerować przepaści rozwojowej dzielącej UE od państw partnerskich _.

Jak podkreślił, niezbędne jest zapewnienie w nowym budżecie UE zwiększonych środków na Europejską Politykę Sąsiedztwa, a zwłaszcza na Partnerstwo Wschodnie.

_ - Przeciwni jesteśmy zarazem utrzymywaniu sztucznego podziału środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w proporcjach jedna trzecia do dwóch trzecich na korzyść sąsiadów południowych UE _ - oświadczył. Ocenił, że podział środków powinien być oparty na obiektywnych kryteriach m.in. na postępie w realizacji reform.

Minister powiedział też, że Polska widzi kilka zasadniczych celów Partnerstwa Wschodniego. Poinformował, że nasz kraj oczekuje skutecznego przebiegu negocjacji umów stowarzyszeniowym i szybkiego rozpoczęcia negocjacji porozumień o strefach wolnego handlu z partnerami, którzy spełnili niezbędne warunki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t42046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;dolaczy;do;partnerstwa;wschodniego,252,0,452348.html) Rosja dołączy do Partnerstwa Wschodniego?

Przypomniał, że w bieżącym roku rozpoczęto negocjacje umów stowarzyszeniowych z kolejnymi po Ukrainie państwami Partnerstwa: Armenią, Azerbejdżanem Gruzją i Mołdową. _ Mamy nadzieję, że zostaną one w krótkim czasie zakończone _ - zaznaczył.

Polska - mówił minister - liczy też na postęp w procesie liberalizacji wizowej. Przypomniał, że po podpisaniu umów o ułatwieniach wizowych z Ukrainą i Mołdową UE zawarła w czerwcu 2010 roku podobną umowę z Gruzją.

Jak poinformował szef MSZ, EBOiR i EBI dofinansują kwotą 400 mln euro projekt wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Partnerstwa Wschodniego. EBI dodatkowo zaangażuje się w projekty infrastrukturalne, w tym dotyczące transmisji energii oraz udostępni nowy instrument finansowy z budżetem 1,5 mln euro na pobudzenie i ułatwienie inwestycji w krajach Partnerstwa.

Sikorski zaznaczył, że rok 2011 będzie kluczowy dla wdrażania Partnerstwa. Jak mówił rozpocznie działanie Europejska Służba Działań Zewnętrznych; w maju 2011 roku odbędzie się drugi szczyt PW, który - ocenił minister - będzie okazją do _ zweryfikowania intencji i efektywności polityki UE wobec państw partnerskich _. Jak dodał rozwój Partnerstwa Wschodniego to jeden z priorytetów polskiej prezydencji w UE, która przypada w drugiej połowie 2011 roku.

W ocenie Grzegorza Schetyny, Partnerstwo Wschodnie jest pierwszą całościową inicjatywą wprowadzoną do systemu stosunków zewnętrznych UE, która wprowadza _ nową jakość _ w relacjach pomiędzy sześcioma państwami członkowskimi a Unią Europejską.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t41772.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partnerstwo;wschodnie;to;kompletne;fiasko,184,0,450488.html) Partnerstwo Wschodnie to kompletne fiasko

-_ Szczególną wagę przywiązujemy do przestrzegania przez kraje Partnerstwa zasad demokracji rządów prawa, poszanowania praw człowieka oraz zasad dobrego zarządzania, jako koniecznej podstawy ich przyszłej integracji z UE _ - zaznaczył marszałek Sejmu.

Schetyna podsumowując pierwszy rok działalności Partnerstwa Wschodniego stwierdził, że postępy osiągnięte przez państwa objęte Partnerstwem w kontaktach bilateralnych z UE zasługują na dobrą ocenę.

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz