Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: dla Polski lepszy wariant dostaw azerskiego gazu do Austrii

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w
poniedziałek w Luksemburgu, że spośród dwóch wariantów dostaw azerskiego gazu do Europy dla Polski
lepszy byłby ten, który zakłada budowę gazociągu dostarczającego surowiec do Austrii.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Luksemburgu, że spośród dwóch wariantów dostaw azerskiego gazu do Europy dla Polski lepszy byłby ten, który zakłada budowę gazociągu dostarczającego surowiec do Austrii.

Sikorski wyjaśnił, że budowa gazociągów, które mają dostarczyć do Europy azerski gaz ze złóż Szah Deniz, była jednym z głównych tematów podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

Chodzi o złoża Szah Deniz, z których gaz ma być przesyłany do Turcji gazociągiem TANAP. Nie zdecydowano jednak jeszcze, w którym kierunku gaz z tego kraju ma być dostarczany do Europy. Pierwszy wariant - TAP (Trans Adriatic Pipeline) - przewiduje, że azerski gaz będzie przesyłany z Turcji przez Grecję, Albanię, Włochy do zachodniej Europy. Drugi - Nabucco-West - zakłada, że z granicy bułgarsko-tureckiej gaz będzie transportowany do austriackiego węzła gazowego w Baumgarten.

"Z oczywistego, geograficznego punktu widzenia, dla nas byłoby lepiej, gdyby ten gaz trafiał do węzła Baumgarten w Austrii, bo sami moglibyśmy z niego czerpać" - powiedział Sikorski.

Jak dodał, w najbliższym czasie mają zapaść ustalenia w tej sprawie. Decyzję ma podjąć konsorcjum Szah Deniz II.

"(Azerbejdżan - PAP) to jest ten kierunek, gdzie są najbardziej perspektywiczne rezerwy dla całej Europy. Powstaje pytanie, czy powstanie gazociąg przez Turcję i którą drogą będzie kontynuowany do Europy. Ważne jest, aby żaden z zewnętrznych dostawców do Europy nie był traktowany inaczej, aby wszyscy działali na tych samych warunkach" - powiedział minister.

Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Położone na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 kilometrów od Baku, zostało odkryte w 1999 r.

Z Luksemburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)