Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i al-Malki zainaugurowali polsko-palestyński komitet ministerialny

0
Podziel się:

Szefowie MSZ Palestyny i Polski Rijad al-Malki oraz Radosław Sikorski
zainaugurowali w środę w Warszawie prace polsko-palestyńskiego komitetu ministerialnego.
Ministrowie rozmawiali też m.in. o bliskowschodnim procesie pokojowym i sytuacji chrześcijan w
regionie.

Szefowie MSZ Palestyny i Polski Rijad al-Malki oraz Radosław Sikorski zainaugurowali w środę w Warszawie prace polsko-palestyńskiego komitetu ministerialnego. Ministrowie rozmawiali też m.in. o bliskowschodnim procesie pokojowym i sytuacji chrześcijan w regionie.

"Spotkaliśmy się z panem ministrem, aby zainaugurować prace wspólnego polsko-palestyńskiego komitetu ministerialnego, decyzję o tym podjęliśmy rok temu" - powiedział Sikorski na wspólnej z al-Malkim konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, w posiedzeniu biorą udział także przedstawiciele ministerstw: gospodarki, kultury, sportu, turystyki oraz spraw wewnętrznych. "Mamy więc nadzieję na rozwój naszej współpracy we wszystkich tych dziedzinach, a w międzyczasie Polska będzie kontynuowała także pomoc rozwojową dla Palestyny" - oświadczył szef polskiej dyplomacji. Wyraził ponadto nadzieję, że strona palestyńska skorzysta z polskich doświadczeń transformacji ustrojowej.

Sikorski zadeklarował też, że Polska wniesie wkład do funduszu na rzecz renowacji Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. "Będziemy wspierać rozwój turystyki do Palestyny, której wymiar oczywiście zwiększyłby się, gdyby nastał trwały pokój, ale Polacy są bardzo odważnymi turystami, a turystyka religijna to duża część tego sektora w naszym kraju" - dodał Sikorski.

Szef polskiego MSZ poinformował, że ze swoim palestyńskim odpowiednikiem rozmawiali także o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz o bliskowschodnim procesie pokojowym.

"Polska uznała niepodległość państwa Palestyna już w latach 80. i niezmiennie popieramy aspiracje narodu palestyńskiego do posiadania własnego państwa" - oświadczył Sikorski. Zaznaczył, że Polska równie niezmiennie popiera prawo Izraela do istnienia w bezpiecznych granicach. "Ale to oznacza także, że uważamy nielegalne osadnictwo na ziemiach palestyńskich za właśnie nielegalne" - dodał.

Rijad al-Malki wyraził nadzieję, że środowe posiedzenie inauguracyjne polsko-palestyńskiego komitetu ministerialnego będzie wydarzeniem, które sprawi, że współpraca między naszymi krajami będzie jeszcze ściślejsza. Zaznaczył, że relacje te są bardzo dobre, a rok 2013 był szczególnie bogaty w bilateralne spotkania.

Szef palestyńskiego MSZ zaznaczył, że z Sikorskim podzielają przekonanie, że w negocjacjach w ramach bliskowschodniego procesu pokojowego bardzo ważne jest dążenie do rozwiązania zwanego "The two-state solution", które polega na współistnieniu państwa palestyńskiego obok państwa izraelskiego.

Poinformował, że zaprosił Sikorskiego do złożenia wizyty w Palestynie i wyraził nadzieję, że będzie mogło do niej dojść na początku 2014 roku. Sikorski zaznaczył, że przyjął zaproszenie z radością.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mzk/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)