Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski i Hryszczenko powołali Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

0
Podziel się

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy Radosław Sikorski oraz Kostiantyn Hryszczenko
powołali w piątek Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które ma być ważnym miejscem dialogu
społeczeństw i wyrazem głębokiej przyjaźni obydwu narodów.

bEgjYJsR

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy Radosław Sikorski oraz Kostiantyn Hryszczenko powołali w piątek Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które ma być ważnym miejscem dialogu społeczeństw i wyrazem głębokiej przyjaźni obydwu narodów.

Sikorski podkreślił, że inauguracja Forum jest wynikiem bardzo dobrej przyjaźni polsko-ukraińskiej. "Przyjaźń polsko-ukraińska ma się bardzo dobrze, o tym świadczą takie wydarzenia jak dzisiejsze. (...) Bardzo się więc cieszę, że nasz dialog międzyrządowy będzie teraz uzupełniony przez dialog intelektualistów, twórców, dziennikarzy i ludzi kultury" - podkreślił minister.

Według niego, Polska i Ukraina stanowczo zbyt długo czekały z powołaniem tego Forum. "Niestety nie doczekał powołania go zmarły w ostatnich dniach artysta Jerzy Nowosielski, którego malarstwo inspirowane było religijną tradycją malarstwa na Ukrainie" - zaznaczył Sikorski.

bEgjYJsT

Szef polskiego MSZ podziękował Hryszczence za ewakuację polskich obywateli z Libii samolotami tego kraju. "Ukraina udzieliła pomocy naszym rodakom ewakuującym się z Libii. Polska z kolei obniżyła ceny wiz dla Ukrainy. To są takie praktyczne działania, w których sprawdzamy sympatię do siebie nawzajem" - podkreślił.

Sikorski zapowiedział także, że niedługo z wizytą do Kijowa udaje się premier Donald Tusk. "Daty są ustalane podczas dzisiejszego spotkania. To już jest kwestia kalendarzowa" - dodał.

Według Hryszczenki obecnie Forum partnerstwa polsko-ukraińskiego "stoi przed ogromnym zadaniem przeglądu kart historii i wydania przez autorytety, znane osobistości naszych rekomendacji do przyszłości, do zdążania do Unii Europejskiej, w której zjednoczone są narody wyznające wspólne wartości i budujące wspólną przyszłość".

"Polska jest dla nas autentycznym, rzeczywistym partnerem strategicznym" - zapewnił szef ukraińskiego MSZ.

bEgjYJsZ

Sikorski i Hryszczenko po powołaniu Forum udali się na naradę kierownictw MSZ Polski i Ukrainy, gdzie rozmawiać będą m.in. o współpracy dwustronnej oraz perspektywach integracji Ukrainy z UE. W trakcie spotkania poruszona zostanie również problematyka współpracy na forach międzynarodowych oraz kwestie polityki regionalnej.(PAP)

agy/ eaw/ par/ jbr/

bEgjYJtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)