Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i Leanca m.in. o unijnych aspiracjach Mołdawii

0
Podziel się:

O współpracy handlowej, wprowadzeniu ruchu bezwizowego oraz unijnych
aspiracjach Mołdawii - rozmawiali w czwartek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz
minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Iurie Leanca.

O współpracy handlowej, wprowadzeniu ruchu bezwizowego oraz unijnych aspiracjach Mołdawii - rozmawiali w czwartek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Iurie Leanca.

Sikorski powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że stosunki między obu krajami są "doskonałe". Podkreślił, że Polska stara się pomagać Mołdawii w jej proeuropejskich, transformacyjnych przedsięwzięciach.

Zwrócił uwagę, że Polska mocno wspiera europejskie aspiracje Mołdawii. Przypomniał, że zgodnie z Traktatem Rzymskim każdy kraj, który spełni odpowiednie warunki może starać się o członkowstwo w Unii Europejskiej.

Podkreślił, że decyzja odnośnie złożenia aplikacji ws. członkostwa Mołdawii w UE zależy od niej samej. Dodał, że będzie to polityczna decyzja rządu Mołdawii, której Polska "będzie co najwyżej dawać dobre rady".

Według Sikorskiego, Mołdawia jest ważnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego. "Uważamy, że jej uczestnictwo w Partnerstwie przybliży ją do możliwości ubiegania się o członkostwo w UE" - mówił.

Pogratulował także szefowi mołdawskiej dyplomacji "dobrego tempa" negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej, oraz umowy o wolnym handlu. Sikorski obiecał, że Polska będzie wspierała jak najszybsze możliwe ustanowienie ruchu bezwizowego pod warunkiem, że Mołdawia wypełni "kryteria techniczne" tego procesu.

Szef polskiej dyplomacji podziękował za to, że Mołdawia udzieliła Polsce pomocy podczas ostatniej powodzi. Jednocześnie powiedział, że ten kraj również został dotknięty przez powódź, dlatego - jak dodał - Polska w ramach wsparcia przekaże Mołdawii 100 tys. euro.

"Zaznajomiłem pana ministra także z szeroką ofertą inwestycyjną i handlową polskich przedsiębiorstw. Mamy nadzieję, że Mołdawia z niej skorzysta" - mówił.

Z kolei Leanca wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie przyczyni się do jeszcze większego zacieśnienia stosunków i współpracy pomiędzy obu krajami.

Mołdawski minister nawiązał także do przedyskutowanych z Sikorskim spraw związanych z akcesją jego kraju do Wspólnoty Europejskiej i relacji Mołdawia-UE. Podziękował Sikorskiemu za wsparcie jego kraju w trakcie negocjacji ws. umowy stowarzyszeniowej z Unią oraz działań na rzecz wprowadzenia ruchu bezwizowego.

"Jest niezwykle ważne, by zapewnić, że my jako kraj potrafimy działać zgodnie z zasadami i regułami, które zostały przyjęte przez Unię" - mówił.

Dodał, że reformy polityczne, ekonomiczne, społeczne, które mają pomóc Mołdawii w akcesji do struktur europejskich już zostały zapoczątkowane. Przyznał jednocześnie, że przed jego krajem stoi wiele wyzwań, którym muszą sprostać, aby wykazać, że są Europejczykami w sensie geograficznym, historycznym czy kulturowym.

Leanca odniósł się także do unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, którym Mołdawia została objęta. Wśród zalet i korzyści, które wynikają z Partnerstwa wymienił m.in. ruch bezwizowy, który - jak mówił - jest ważny dla obywateli jego kraju. Zwrócił także uwagę, że Partnerstwo daje możliwość współpracy regionu objętego projektem z krajami Unii.

Sikorski dodał, że w obecnie tworzonej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych przewidziane jest utworzenie departamentu ds. Partnerstwa Wschodniego. Odnosząc się do kwestii finansowych powiedział, że 25 mln euro z budżetu Partnerstwa już zostało wydanych, oraz zapewnił, że będzie naciskał, by cały budżet w wysokości 600 mln euro przewidziany na projekt został wykorzystany.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zbliżania do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. PW nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem. (PAP)

joko/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)