Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i Wallstroem m.in. o ratyfikacji Traktatu z Lizbony

0
Podziel się:

Ratyfikacja Traktatu z Lizbony, współpraca w
Unii Europejskiej oraz kwestia objęcia przez Polaków stanowisk w
instytucjach unijnych - to główne tematy rozmów szefa MSZ
Radosława Sikorskiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej
Margot Wallstroem.

Ratyfikacja Traktatu z Lizbony, współpraca w Unii Europejskiej oraz kwestia objęcia przez Polaków stanowisk w instytucjach unijnych - to główne tematy rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.

"Polska prowadzi aktywną politykę zagraniczną. Premier Donald Tusk podjął inicjatywy na Radach Europejskich i ratyfikacja Traktatu z Lizbony jest na dobrej drodze. Omówiliśmy sprawę ratyfikacji i implementacji Traktatu z Lizbony" - powiedział Sikorski w czwartek na wspólnej z Wallstroem konferencji prasowej.

Jak dodał, tematem rozmów był udział Polaków w instytucjach unijnych na różnych szczeblach. "Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dać to co najlepsze z naszego kraju na najwyższe stanowiska w Unii Europejskiej" - powiedział szef MSZ.

Wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, co spodziewane jest na początku 2009 roku (pod warunkiem pomyślnie zakończonego procesu ratyfikacji), pojawi się stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, potocznie zwanego prezydentem UE, który ma mieć 2,5- letnią kadencję (z możliwością odnowienia). Powstanie też funkcja unijnego ministra spraw zagranicznych (pod oficjalną nazwą wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej), który ma jednocześnie reprezentować rządy państw UE i jako wiceprzewodniczący zasiadać w Komisji Europejskiej.

Ponadto trzeba będzie wybrać nowych przewodniczących Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego; kadencje obecnych kończą się w 2009 roku.

Wallstroem powiedziała, że spotkanie z Sikorskim, to "szansa, aby lepiej przygotować się do wdrażania Traktatu".

Pytana, czy podczas "zamieszania" z ratyfikacją Traktatu w Polsce, w Unii były duże obawy co do przyszłości tego procesu w naszym kraju, Wallstroem powiedziała: "Cały czas odgrywaliśmy aktywną rolę w tym procesie. Wspieramy działania na rzecz ratyfikacji Traktatu, mieliśmy nadzieję, że wszystko przebiegnie gładko".

Jak dodała, Komisja Europejska bardzo uważnie śledzi wydarzenia związane z ratyfikacją Traktatu we wszystkich krajach unijnych. (PAP)

mrr/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)