Notowania

katastrofa w smoleńsku
14.09.2010 09:21

Sikorski o lotach do Katynia: były identyczne

Szef MSZ podkreśla, że standardy bezpieczeństwa wizyt prezydenta i premiera były takie same.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnia, że kwietniowe podróże premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia, choć miały różny status protokolarny, to pod względem bezpieczeństwa były organizowane iw ten sam sposób.

Sikorski odniósł się do zarzutów lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, że polski rząd oszczędzał na wydatkach związanych z bezpieczeństwem prezydenta._ - To oczywiście ustala polska, niezależna prokuratura, ale (...) to są zupełnie nieuprawnione, nieprawdziwe spekulacje _ - powiedział Sikorski w TOK FM.

Jak wyjaśnił szef dyplomacji, państwo przyjmujące decyduje o statusie zagranicznych polityków na swoim terytorium. Zwrócił uwagę, że premier Tusk udał się do Katynia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu. Natomiast prezydent Kaczyński - mówił - _ nie miał zaproszenia swojego rosyjskiego odpowiednika _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t110499.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;dama;wybiera;sie;na;pielgrzymke;do;smolenska,147,0,673683.html) Pierwsza Dama wybiera się na pielgrzymkę do Smoleńska

Jednak, jak podkreślił Sikorski, _ status protokolarny wizyty, a przygotowania od strony bezpieczeństwa nie mają ze sobą nic wspólnego _. _ - Wizyta była organizowana identycznie _ - powiedział szef MSZ.

W ubiegłym tygodniu w pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział w spotkaniu poświęconym tej tragedii, podczas którego rozdano memoriał _ Polityczne tło katastrofy smoleńskiej _.

Główna konkluzja dokumentu brzmi, że nie doszłoby do katastrofy smoleńskiej, gdyby nie polityka Donalda Tuska, polegająca na dyskredytowaniu Lecha Kaczyńskiego i oszczędzaniu na bezpieczeństwie najważniejszych osób w państwie.

W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński podkreślał, że rząd wiedział o złym stanie wojskowego lotnictwa, a mimo to nie zrobił nic, aby zmienić tę sytuację; mówił też, że po 2007 roku rząd prowadził działania zmierzające do obniżenia respektu dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a takie działania - jego zdaniem - _ ośmielają do ataku _ na głowę państwa.

Kaczyński ocenił, że mieliśmy do czynienia także z _ wprowadzeniem do gry przeciwko prezydentowi RP obcego państwa, w tym wypadku Rosji _, a jednym ze skutków tej gry było - jego zdaniem - _ rozdzielenie wizyt _ w Katyniu na dwie: 7 kwietnia (z udziałem premiera) i 10 kwietnia - z udziałem prezydenta.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz