Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski: obniżymy opłaty za wizy krajowe dla Ukraińców

0
Podziel się

Polska obniży opłaty za wizy krajowe wydawane obywatelom Ukrainy i uprości
procedury wydawania wiz schengeńskich - zadeklarował w środę w Kijowie minister spraw zagranicznych
Radosław Sikorski podczas spotkania ze swym ukraińskim odpowiednikiem Petrem Poroszenką.

bEikzSHV

Polska obniży opłaty za wizy krajowe wydawane obywatelom Ukrainy i uprości procedury wydawania wiz schengeńskich - zadeklarował w środę w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania ze swym ukraińskim odpowiednikiem Petrem Poroszenką.

"Podjąłem decyzję o obniżeniu opłat za wizy krajowe dla Ukraińców i zamierzam wydać instrukcje naszym konsulom (na Ukrainie), by maksymalnie korzystali z prawa do wydawania obywatelom Ukrainy wielokrotnych wiz schengeńskich" - powiedział. Szef polskiej dyplomacji nie uściślił jednak, o ile obniżone zostaną te opłaty.

Sikorski na konferencji prasowej podkreślił, że Ukraina ma znowu "skutecznego adwokata" swoich interesów na forum europejskim oraz euroatlantyckim. "Ukraina jest dla nas strategicznym partnerem, a w wymiarze wielostronnym nie uważamy jej za sąsiada Europy, tylko za europejskiego sąsiada, tzn. kraj, który zgodnie z Traktatem Rzymskim (legł u podstaw EWG, przekształconej następnie w UE-PAP), jeśli spełni warunki, to ma prawo aspirować do członkostwa w Unii Europejskiej" - powiedział.

bEikzSHX

Jak mówił, Polska jest gotowa dzielić się z Ukrainą doświadczeniami w zakresie integracji ze Wspólnotą. Według Sikorskiego działania ukraińskiego szefa dyplomacji przywracają wiarę, że Ukraina jest na dobrej ścieżce do Europy.

Podkreślił, że symbolicznym potwierdzeniem i najlepszym odzwierciedleniem stanu stosunków między obu krajami są wspólne przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Zapytany, czy podoba mu się logo Euro 2012 odparł, że tak.

Ukraiński szef dyplomacji podziękował polskiemu ministrowi za wspieranie przez Polskę dążeń europejskich Kijowa. "Jakichkolwiek spraw byśmy dotknęli, o cokolwiek by chodziło, zawsze i wszędzie odczuwamy bardzo wielką pomoc, wsparcie naszego strategicznego partnera i przyjaciela" - mówił Poroszenko.

Podkreślił, że Polska jest konsekwentna w swoim działaniach na rzecz ułatwień wizowych, co potwierdza wydawanie przez polskie konsulaty na terenie Ukrainy największej liczby wiz wśród państw strefy Schengen. Jak mówił, jest to zauważalne wśród zwykłych obywateli ukraińskich.

bEikzSId

Poroszenko wyraził nadzieję, że wizy dla Ukraińców zostaną całkowicie zniesione do czasu Euro 2012.

Szef ukraińskiej dyplomacji nawiązał również do umowy dotyczącej finansowania kosztów kształcenia studentów z Ukrainy w Kolegium Europejskim w Natolinie, którą politycy podpisali pod koniec listopada w Warszawie. "Są to przygotowania do wykształcenia nowej kadry europejskiej" - mówił.

Sikorski pytany o działalność Forum Polsko-Ukraińskiego, o którego powstaniu poinformowano podczas wizyty Poroszenki w Warszawie odparł: "Chodzi o to, by dialog, tak jak w wolnych krajach, miał nie charakter tylko rozmów biurokratów i polityków, ale także łączył społeczeństwo obywatelskie z całym jego bogactwem w różnych dziedzinach". Poroszenko mówił, że Forum, które jego zdaniem powinno nazywać się Forum Partnerstwa, ma zajmować się sprawami związanymi m.in. z historią obu krajów.

Podczas posiedzenia kierownictw ministerstw spraw zagranicznych Polski oraz Ukrainy w środę w Kijowie politycy omówili m.in. aktualne kwestie współpracy dwustronnej, stan i perspektywy integracji Ukrainy z UE i NATO.

bEikzSIe

Joanna Kotowicz (PAP)

joko/ ro/ woj/

bEikzSIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)