Notowania

sikorski
06.10.2010 20:18

Sikorski odznaczył w Turcji Polaków za zasługi dla kultury

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył w środę w Ankarze odznaczenia Bene Merito szóstce Polaków za zasługi dla promocji kultury i wzmacniania pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył w środę w Ankarze odznaczenia Bene Merito szóstce Polaków za zasługi dla promocji kultury i wzmacniania pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

"Cieszę się, że tu, w Ankarze, mamy takich ludzi, którzy w tak ważnym kraju, jakim jest Turcja, szerzą wiedzę o Polsce i sympatię dla Polski" - powiedział minister podczas uroczystości w polskiej ambasadzie.

Wyróżnienia otrzymali: pianistka pracująca na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze Maria Nowotna; profesor Marek Brzozowski, który wykłada na wydziale grafiki tej uczelni; muzyk Anatol Jagoda, który obecnie jest profesorem Uniwersytetu Selcuk w Konyi; Mariusz Sładczyk, pracujący na wydziale grafiki Uniwersytetu Bilkent; pianista, kompozytor, dyrektor zakładu jazzu na tym uniwersytecie Janusz Szprot oraz zajmujący się m.in. malarstwem prof. Uniwersytetu Sabanci w Stambule Wiesław Zaremba.

Szprot, który w Turcji pracuje już 20 lat, mówił dziennikarzom, że można sławić Polskę również przez muzykę jazzową. "Polscy jazzmani, również dzięki mnie, bardzo często tutaj przyjeżdżają. Wszyscy nasi najwięksi jazzmani tutaj byli, koncertowali i zawsze się podobali" - podkreślił. Dodał też, że odznaczenie jest dla niego miłą niespodzianką.

Również pianistka Maria Nowotna podkreślała, że była bardzo mile zaskoczona odznaczeniem. "Uczę w Turcji od 1989 roku. Przyjechałam tylko na chwilkę i tak się zasiedziałam" - powiedziała.

Sikorski mówił dziennikarzom, że bardzo się cieszy, iż mógł odznaczyć osoby, dzięki którym Turcja nadal interesuje się naszym krajem i nadal o nim sporo wie.

Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ mc/ bk/

Tagi: sikorski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz