Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski: optymalny scenariusz dla Ukrainy - porozumienie sił politycznych

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że optymalny scenariusz dla Ukrainy to
porozumienie głównych sił politycznych na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą kraj do Europy i
zapewnią pomoc międzynarodową. Jego zdaniem reformy są też warunkiem zniesienia wiz dla Ukraińców.

bCXKFxyZ

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że optymalny scenariusz dla Ukrainy to porozumienie głównych sił politycznych na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą kraj do Europy i zapewnią pomoc międzynarodową. Jego zdaniem reformy są też warunkiem zniesienia wiz dla Ukraińców.

Szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek w Kijowie weźmie udział w posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych OBWE. Jak powiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia", będzie to okazja do przeprowadzenia rozmów zarówno z władzą, jak i opozycją na Ukrainie.

"Do ostatniej chwili wahałem się, czy brać w nim udział, wtedy, gdy pałowano ludzi na ulicach, to raczej byłem na nie, kilkunastu kolegów w Europie czekało na moje stanowisko. Gdy władza (ukraińska) obiecuje, że nie wprowadzi stanu wyjątkowego, to uważam, że pobyt (w Kijowie) ministrów spraw zagranicznych kilkudziesięciu krajów, też jest pewną rękojmią nieeskalowania sytuacji" - powiedział Sikorski.

bCXKFxzb

Zdaniem szefa MSZ, Ukraina - poprzez brak reform i posiadanie skorumpowanej gospodarki - "stoi na krawędzi bankructwa". Jak ocenił, przed Ukrainą stoją cztery scenariusze - "dwa mało realistyczne i dwa prawdopodobne".

"Mało realistyczne to takie, że Unia Europejska naciśnie swoim bojkotem, albo bardzo twardą presją polityczną na Rosję, aby ta zdjęła swój bojkot handlowy na Ukrainę, co dałoby Ukrainie oddech. Kolejny mało realistyczny scenariusz, to taki, że Unia nie patrząc na to, że Ukraina nie reformuje swojej gospodarki, wysupła jakieś miliardy euro, żeby Ukrainie na szybko pomóc" - wyliczał Sikorski.

Jak ocenił, scenariusz "realistyczny i optymalny" jest taki, że Ukraina podpisuje umowę stowarzyszeniową z Unią, zaczyna reformy - co oznacza odblokowanie wielomiliardowej pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Drugi scenariusz (realistyczny) jest taki, że Ukraina idzie do unii celnej i Rosja wtedy, być może, wypełnia obietnicę obniżki cen gazu, dużych pożyczek, prolongat spłaty zadłużenia" - zaznaczył.

Zdaniem Sikorskiego, władze ukraińskie jeszcze miesiąc temu realizowały "europejski scenariusz, a teraz chyba idą scenariuszem, ku unii celnej (z Rosją)".

bCXKFxzh

"Wariant optymalnego scenariusza, który byłby naprawdę dobry, to porozumienie głównych sił politycznych na Ukrainie, rządu, prezydenta, opozycji, na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą Ukrainę do pomocy międzynarodowej i do Europy" - przekonywał szef MSZ. Jak ocenił, wymagałoby to "wyobraźni, odwagi i porozumienia".

Pytany, czy popiera akcję zniesienia wiz dla Ukrainy, Sikorski powiedział: "Akcja słuszna, proszę zauważyć, że wobec kraju, który reformuje - Mołdawii - Komisja Europejska dokładnie tę decyzję podjęła w przeddzień szczytu w Wilnie. Jesteśmy za zwolnieniem Ukraińców z wiz, tylko to też wymaga reformatorskich działań rządu ukraińskiego".

Jak zauważył, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych nie zrezygnują z warunków technicznych zniesienia wiz dla Ukraińców. "Jak tylko Ukraina wypełni techniczne warunki, to jest wola, żeby ruch bezwizowy wprowadzić" - zadeklarował szef MSZ.

Na Ukrainie już dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa. (PAP)

bCXKFxzi

mrr/ eaw/ jra/

bCXKFxzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)