Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: polska transformacja przykładem dla Birmy

0
Podziel się:

Polski proces transformacji ustrojowej jest śledzony w Birmie; jesteśmy
dla niej przykładem - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski w środę spotkał się z prezydentem
tego kraju Theinem Seinem.

Polski proces transformacji ustrojowej jest śledzony w Birmie; jesteśmy dla niej przykładem - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski w środę spotkał się z prezydentem tego kraju Theinem Seinem.

"Polska poprze proces łagodzenia, zawieszania, a w efekcie, być może, znoszenia sankcji, pod warunkiem, że proces zwalniania więźniów i demokratyzacja będą kontynuowane" - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom po spotkaniu w stolicy Birmy (Mjanmy) Naypyidaw.

Unia Europejska zawiesiła w kwietniu na rok sankcje wobec Birmy, z wyjątkiem embarga na broń. Gest ma świadczyć o uznaniu Unii dla reform demokratycznych wprowadzanych przez Birmę po trwających pół wieku rządach wojskowych.

Sikorski zaznaczył, że prezydent Thein Sein zadeklarował w rozmowie z nim kontynuację planu przejścia do demokracji oraz że możliwe jest zwolnienie również więźniów politycznych, którzy zostali pozbawieni wolności na podstawie kryminalnych zarzutów.

Szef MSZ mówił o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie w Birmie. "Mjanma właśnie przeprowadziła kontraktowe wybory parlamentarne. Po raz pierwszy opozycja zasiadła w ławach parlamentarnych, jednocześnie władze zwolniły więźniów politycznych i uwolniły gospodarkę. Dla nas Polaków to brzmi znajomo. Cieszymy się, że władze birmańskie śledzą nasz proces transformacji" - powiedział.

Sikorski zaznaczył, że w Birmie uważa się polski proces transformacji za wzór do naśladowania. "W rozmowach z prezydentem Mjanmy i ministrem handlu podkreślałem poparcie Polski, ale i całej Unii Europejskiej dla procesu transformacji" - powiedział. "To, co my możemy zaoferować, to dobry przykład" - dodał.

Sikorskiemu towarzyszy grupa przedstawicieli biznesu. Sikorski podkreślił, że Birma jest bardzo obiecującym rynkiem, dlatego część polskich firm zamierza tu inwestować. W środę spotkał się również z birmańskim ministrem handlu.

Zniesienie sankcji pozwoli m.in. na inwestowanie w Birmie firmom unijnym, także polskim.

W zeszłym roku władzę w Birmie przejął nominalnie cywilny rząd. Prezydent i szef rządu Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy. Osiągnięto pojednanie z mniejszościami etnicznymi, zwolniono setki - choć wciąż nie wszystkich - więźniów politycznych i przywrócono legalność opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), którą kieruje znana birmańska dysydentka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

W kwietniowych wyborach uzupełniających partia Suu Kyi zdobyła 43 z 45 mandatów będących do obsadzenia - 37 w izbie niższej, cztery w izbie wyższej i dwa w zgromadzeniach regionalnych.

Sikorski ma spotkać się z Suu Kyi w czwartek.

Z Naypyidaw Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ ksaj/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)