Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: rokowania ws. Partnerstwa Wschodniego są pomyślne

0
Podziel się:

Rokowania związane z polsko-szwedzką
inicjatywą Partnerstwa Wschodniego są generalnie pomyślne, ale nie
należy jej traktować jako "skazanej na sukces" - powiedział w
czwartek w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rokowania związane z polsko-szwedzką inicjatywą Partnerstwa Wschodniego są generalnie pomyślne, ale nie należy jej traktować jako "skazanej na sukces" - powiedział w czwartek w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski przedstawił w Sejmie informację bieżącą na temat Partnerstwa Wschodniego, które ma być zainicjowane w czwartek na szczycie UE w Pradze.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, kluczowe dla powodzenia programu będzie "pełne zaangażowanie Komisji Europejskiej".

Wśród ewentualnych zagrożeń, które mogą wpłynąć na realizację polsko-szwedzkiej inicjatywy Sikorski wymienił m.in. obawy Rosji "w odniesieniu do politycznej aktywności Unii wobec tradycyjnej, w rozumieniu Rosji, jej strefy wpływów". Jak podkreślił, należy przekonać wschodnich sąsiadów, że pozytywna agenda współpracy w ramach partnerstwa może być korzystna także dla Rosji.

"Należy obawiać się również ewentualnego zniechęcenia państw partnerskich do tej inicjatywy" - dodał Sikorski. Problemem może być także - powiedział - brak zdolności UE do podejmowania strategicznych decyzji w sprawie perspektywy członkostwa dla państw Europy Wschodniej.

"Choć więc rokowania dotyczące Partnerstwa Wschodniego są generalnie pomyśle, nie należy traktować tej inicjatywy jako skazanej na sukces" - ocenił szef polskiego MSZ.

Jak zaznaczył, na ten sukces należy zapracować. Na Polsce - jak podkreślił minister - "spoczywa wielka odpowiedzialność". "Ale działamy w przekonaniu , że działamy w interesie własnym, regionu wschodniego i całej Europy" - dodał minister.

Według Sikorskiego jednym z pierwszych działań po przyjęciu programu Partnerstwa Wschodniego powinno być podjęcie dalszych kroków w procesie ułatwień wizowych. "Z ruchem bezwizowym jako ostatecznym celem" - mówił minister. "Zanim ten cel zostanie osiągnięty, należy prowadzić w UE bezpłatne wydawanie wiz obywatelom państw partnerskich" - dodał.

Jak zaznaczył szef MSZ, w ramach Partnerstwa Wschodniego, Unia i partnerzy wschodni powinni m.in. ustanowić rzeczywistą solidarność i partnerstwo energetyczne, UE powinna wspierać transformację państw partnerskich, a także zintensyfikowanie wymianę studentów czy naukowców. (PAP)

ajg/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)