Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski uhonorował Ukraińców działających na rzecz dialogu z Polską

0
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył grupie ukraińskich
intelektualistów Odznaki Honorowe "Bene Merito", przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję
Polski na arenie międzynarodowej.

bEhUpLBx

*Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył grupie ukraińskich intelektualistów Odznaki Honorowe "Bene Merito", przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. *

"Bardzo dziękuję panom za wszystko, co zrobiliście dla polsko-ukraińskiego porozumienia" - oświadczył Sikorski. "Chciałbym prosić o więcej" - żartobliwie dodał minister.

Uroczystość wręczenia odznak odbyła się w środę wieczorem w ambasadzie RP w Kijowie, na zakończenie jednodniowej wizyty Sikorskiego na Ukrainie.

bEhUpLBz

Odznaki "Bene Merito" otrzymali ludzie znani w Polsce i na Ukrainie z działalności na rzecz pogłębiania dialogu polsko-ukraińskiego.

Był wśród nich Ihor Cependa, prorektor Uniwersytetu Prykarpackiego (przykarpackiego) w Iwano-Frankiwsku, który we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim buduje w swym mieście Centrum Wymiany Młodzieży Akademickiej z dwóch krajów; w organizowanych przez jego uczelnię kursach języka polskiego bierze udział prawie tysiąc osób.

Cependa zaangażowany jest także w odbudowę zrujnowanego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w ukraińskich Karpatach Wschodnich (2022 m n.p.m.). Przed II wojną światową była to filia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Władysław Werstiuk, wiceprezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, został wyróżniony za dążenia do zmiany charakteru dialogu historyków polskich i ukraińskich. Jego zdaniem, rozmawiając o sprawach trudnych między obu narodami, powinni oni także pamiętać o pięknych kartach wspólnej historii, takich jak sojusz Piłsudski-Petlura.

bEhUpLBF

Kolejni nagrodzeni to historyk Jarosław Hrycak, który konsekwentnie wyjaśnia Ukraińcom zawiłości stosunków polsko-ukraińskich podczas II wojny światowej, oraz znany czytelnikom polskiej prasy publicysta Mykoła Riabczuk, zwany nieoficjalnie ambasadorem kultury polskiej na Ukrainie.

Ten ostatni, dziękując ministrowi Sikorskiemu za wyróżnienie w imieniu wszystkich odznaczonych, wyjaśnił, że pisząc o relacjach między Polską a Ukrainą nigdy nie liczył na nagrody.

"Nie wiedziałem, że działam na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego. Robiłem to tylko dla siebie: swoją publicystyką chciałem stworzyć lepszy świat dla siebie i dla grona swoich znajomych. Chciałem, by Ukraina była państwem europejskim, a najlepszym wzorem dla realizacji tego celu jest sąsiednia Polska" - powiedział Riabczuk.

Jarosław Junko (PAP)

bEhUpLBG

jjk/ mc/

bEhUpLCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)