Notowania

sikorski
10.02.2010 17:21

Sikorski z szefem OBWE o zastraszaniu Polaków na Białorusi

O zastraszaniu i działaniach represyjnych wobec polskiej mniejszości na Białorusi szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w środę telefonicznie z przewodniczącym OBWE Kanantem Saudabayewem.

Podziel się
Dodaj komentarz

O zastraszaniu i działaniach represyjnych wobec polskiej mniejszości na Białorusi szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w środę telefonicznie z przewodniczącym OBWE Kanantem Saudabayewem.

Szef polskiej dyplomacji - jak wynika z komunikatu MSZ - zaapelował do urzędującego przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o odniesienie się do sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi ze szczególną uwagą.

W 2010 roku Kazachstan objął przewodnictwo OBWE i w związku z tym funkcję urzędującego przewodniczącego sprawuje minister spraw zagranicznych tego kraju Kanant Saudabayew.

W rozmowie z nim Radosław Sikorski przypomniał ważną rolę, jaką OBWE odegrała w rozwiązywaniu konfliktów i sporów oraz "kluczową wagę zobowiązań i deklaracji Organizacji w sferze poszanowania praw człowieka i ochrony prawa mniejszości narodowych".

W tym kontekście - jak wynika z komunikatu - szef MSZ powiedział o sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. "Wiele z działań, szczególnie podejmowanych w okresie ostatnich kilku tygodni, w odniesieniu do organizacji polskiej mniejszości w obiektywnej ocenie musi być uznane za działania represyjne, zastraszania" - stwierdził minister.

Działania te - podkreślono w komunikacie - "stanowią naruszenie podstawowych wartości i deklaracji OBWE, w tym Dokumentu Kopenhaskiego z 1990 roku". W związku z tym minister Sikorski "zaapelował o odniesienie się do nich ze szczególną uwagą".

Szef MSZ - czytamy w komunikacie - zwrócił uwagę, że "działania te kontrastują z zainicjowaną przez Polskę polityką zbliżenia z Białorusią realizowaną przez UE", dlatego ważne jest, "aby kwestie poszanowania praw mniejszości podniesione zostały także w relacjach multilateralnych".

Minister Saudabayew - jak wynika z komunikatu - deklarował w rozmowie z Sikorskim, że jego kraj "przywiązuje dużą wagę do kwestii poszanowania praw mniejszości, czego przykładem jest nie budzące żadnych zastrzeżeń traktowanie polskiej mniejszości w Kazachstanie". Zapowiedział również, że sygnalizowane kwestie "zostaną podniesione w rozmowie ze stroną Białoruską, a także w trakcie planowanej w bliskiej przyszłości wizyty bilateralnej".

W trakcie środowej rozmowy Sikorski pogratulował Saudabaywowi objęcia funkcji urzędującego Przewodniczącego OBWE i wyraził przekonanie, że Kazachstan, "jako kraj aktywnie uczestniczący w działaniach Organizacji i odgrywający kluczową rolę w rejonie Azji Centralnej, zapewni nie tylko sprawne funkcjonowanie Organizacji, ale także wniesie znaczący wkład w inspirowanie nowych form działalności".

W miniony poniedziałek milicja białoruska zajęła Dom Polski w Iwieńcu i wyprowadziła stamtąd działaczy Związku Polaków na Białorusi lojalnego wobec Andżeliki Borys. Oficjalnie Mińsk nie uznaje Borys za prezesa związku, a popiera kierownictwo, na którego czele stoi Stanisław Siemaszko. Władze w Warszawie uważają Borys za legalną szefową organizacji.(PAP)

hgt/ la/ mow/

Tagi: sikorski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz