Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: zależałoby nam na wspólnym stanowisku UE ws. Palestyny

0
Podziel się:

Zależałoby nam na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie Palestyny -
powiedział w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Zależałoby nam na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie Palestyny - powiedział w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Palestyńczycy wystąpią 23 września na forum Rady Bezpieczeństwa o pełne członkostwo w ONZ - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Malki.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przedstawi wniosek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi o członkostwo w ONZ, chyba że do tego czasu zostanie przedstawiona "wiarygodna propozycja" wznowienia negocjacji - powiedział al-Malki.

Sikorski pytany w poniedziałek w Krakowie o stanowisko Polski w sprawie Palestyny odparł, że będzie ono "wypadkową co najmniej dwóch czynników: tekstu rezolucji, którego jeszcze nie znamy i naszej roli podczas polskiej prezydencji w UE". "A w tej roli zależałoby nam na wspólnym stanowisku w UE" - dodał.

"My uważamy, że Europa to my. Są tacy politycy w Polsce, którzy uważają, że Europa to jacyś oni. Ale ponieważ Europa to my, ponieważ wspieramy Wysoką Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej (Catherine Ashton) w budowaniu i wykorzystywaniu +ekonomii skali+ także w polityce zagranicznej Unii Europejskiej, to właśnie dlatego, uzgodniliśmy w Sopocie podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych, że nie będziemy się dzielić stanowiskami narodowymi w tej sprawie, po to, aby po publikacji tekstu rezolucji móc skoordynować stanowisko europejskie i mieć stanowiska narodowe, tylko gdyby nie udało się uzyskać konsensusu" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jak podkreślił, będzie trzymał się tych ustaleń.

Palestyńczycy postanowili wystąpić o uznanie swej państwowości po latach bezowocnych negocjacji z Izraelem w sprawie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we wschodniej Jerozolimie.

Wcześniej informowano, że na rozpoczętej we wtorek sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma dojść do głosowania nad uznaniem Autonomii Palestyńskiej jako państwa. Władze palestyńskie wielokrotnie zapowiadały, że wystąpią podczas tej sesji o członkostwo w ONZ lub o podniesienie statusu Autonomii w tej organizacji do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę. Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec zamiaru Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych.

Przewiduje się, że w Zgromadzeniu Ogólnym wniosek o uznanie Palestyny uzyska niezbędną większość. Żeby jednak Autonomia stała się pełnoprawnym członkiem, musi to zatwierdzić Rada Bezpieczeństwa, gdzie USA i inne państwa-stali członkowie mają prawo weta. Waszyngton zapowiedział już, że z niego skorzysta.(PAP)

wos/ jgr/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)