Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski zapłaci karę za komiks? Chcą 120 tysięcy

0
Podziel się

Młodzi działacze SLD domagają się od szefa MSZ wpłaty na rzecz Skarbu Państwa.

Sikorski zapłaci karę za komiks? Chcą 120 tysięcy
(PAP/Paweł Supernak)
bEiOirQR

Młodzi działacze SLD domagają się od szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego wpłaty w ciągu 30 dni na rzecz Skarbu Państwa 120 tys. zł - jest to kwota, jaką resort wydał na kontrowersyjny komiks o Chopinie.

_ - Działając w imieniu społeczeństwa polskiego wzywamy pana ministra Sikorskiego do zwrotu 120 tys. zł ze środków prywatnych na rzecz Skarbu Państwa z tytułu wydania publicznych pieniędzy na komiks o Chopinie _ - mówi działacz koła _ Odnowa _ SLD Michał Więckiewicz.

Wezwał on szefa dyplomacji do podania opinii publicznej danych osób, które odpowiadają za całą sytuację i ich ukarania. Podkreślił, że jeśli żądania te nie zostaną spełnione w ciągu 30 dni, młodzi działacze SLD rozważą podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

bEiOirQT

Darmową publikację wydano w 2 tysiącach egzemplarzy, kosztem 27 tys. euro. Na okładce widnieje znak godła polskiego wraz z informacją, że wydawcą jest ambasada polska w Berlinie.
Wydanie kontrowersyjnego komiksu sfinansowały polska ambasada w Berlinie i MSZ. Komiks - który miał promować polską kulturę w niekonwencjonalny sposób - ukazał się w grudniu 2010 roku.

Publikacja napisana jest zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a jej autorzy to - jak zapewnia wydawca - uznani twórcy komiksów z Niemiec i Polski. W jednym z komiksowych opowiadań, którego akcja rozgrywa się w więzieniu, gdzie ma się odbyć koncert artysty, przypominającego wyglądem Fryderyka Chopina, pojawiły się wulgarne zwroty: _ Je...y cweloholokaust _, _ ta ci.a, co tu siedziała _, _ na ch... on tam stoi _, _ efekt koniowalenia _. MSZ zapowiedziało, że publikacja zostanie zniszczona.

Czytaj w Money.pl

bEiOirRu
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)