Notowania

sikorski
04.12.2009 17:32

Sikorski: zapowiedź Clinton, że Patrioty będą uzbrojone

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała, że rakiety Patriot, które trafią do Polski, będą uzbrojone - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z szefową amerykańskiej dyplomacji w Brukseli, przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała, że rakiety Patriot, które trafią do Polski, będą uzbrojone - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z szefową amerykańskiej dyplomacji w Brukseli, przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO.

"My o tym rozmawiamy, bo strona amerykańska nas zapewniła, że Patrioty będą w konfiguracji, która nam odpowiada i którą postulowaliśmy: nie tylko uzbrojone, ale zdolne do bycia wpiętymi w nasz system obrony przeciwlotniczej. Nie znam żadnych faktów, które by temu zaprzeczały, ale zobaczymy, jak przyjadą" - powiedział Sikorski na konferencji prasowej.

Pytany, czy Hillary Clinton potwierdziła w piątkowej rozmowie z nim, że rakiety będą uzbrojone, odparł: "Tak, potwierdziła".

Apelował jednak: "Pytania o Patrioty proszę kierować do rządu Stanów Zjednoczonych, bo przypominam, że to będzie bateria, która pozostanie własnością armii amerykańskiej".

Zwrócił się też do dziennikarzy o "mniej podniecenia wokół tej sprawy". "W przyszłym, tygodniu będziemy podpisywali w Warszawie umowę o statusie wojsk. Umowę, której wynegocjowanie zajęło nam trochę czasu - bo to bardzo szczegółowa umowa. I wydaje mi się, że to jest ten moment (...) kiedy przedstawiciel Stanów Zjednocznych będzie mógł odpowiedzieć szczegółowo na państwa pytania" - powiedział.

Dyrektor wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego w Pentagonie Alexander Vershbow powiedział w środę PAP, że rakiety do celów wyłącznie szkoleniowych będą przekazywane Polsce "w pierwszym etapie, który potrwa do 2012 roku", i dopiero potem będą dostarczane rakiety w pełni operacyjne. Polski rząd wielokrotnie mówił, że zabiega o uzbrojone rakiety.

Sikorski powiedział, że w Kwaterze Głównej NATO rozmawiał z Hillary Clinton o "całej palecie spraw polsko-amerykańskich". Dodał, że sekretarz stanu podziękowała za zapowiedź wysłania do Afganistanu dodatkowych 600 polskich żołnierzy (dodatkowych 200 ma być w rezerwie w kraju). Zapowiedział też, że Clinton potwierdziła chęć przyjazdu do Polski w przyszłym roku na 10. rocznicę powstania Wspólnoty Demokracji - organizacji promującej demokrację na całym świecie.

"To nasza polska marka. Jesteśmy krajem, który kocha wolność i umie się nią dzielić z innymi (...). Bardzo się cieszę, że przyjedzie sekretarz stanu USA, bo to oznacza, że inne kraje zapewne też przyślą mocną reprezentację i będziemy mieli w przyszłym roku wydarzenie w Polsce, które zostanie zauważone na świecie" - powiedział szef polskiej dyplomacji.(PAP)

Michał Kot(PAP)

kot/ cyk/ kar/ mag/

Tagi: sikorski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz