Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski ze studentami o NATO i UE

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski podczas środowego spotkania ze studentami
przekonywał, że obecnie w UE mamy do czynienia nie z kryzysem wartości, ale z kryzysem zarządzania.
Jak mówił, są wyzwania, które wymagają szybkich decyzji, a system polityczny Unii jest tak
zbudowany, by decyzje podejmować wolno.

Szef MSZ Radosław Sikorski podczas środowego spotkania ze studentami przekonywał, że obecnie w UE mamy do czynienia nie z kryzysem wartości, ale z kryzysem zarządzania. Jak mówił, są wyzwania, które wymagają szybkich decyzji, a system polityczny Unii jest tak zbudowany, by decyzje podejmować wolno.

Podczas debaty pt. "Polska polityka zagraniczna oczami młodego pokolenia" studenci pytali Sikorskiego przede wszystkim o dalsze losy NATO, stosunki polsko-amerykańskie, reformę UE.

Sikorski nie zgodził się ze studentami, że obecnie w UE mamy do czynienia z kryzysem wartości. "Wartości są te same. To, z czym mamy do czynienia aktualnie w Unii, to kryzys zarządzania. Mamy wyzwania, które wymagają szybkich i zdecydowanych decyzji, a system polityczny Unii jest tak zbudowany, by decyzje podejmować wolno" - zaznaczył.

Szef MSZ uważa też, że NATO ma się dobrze, o czym świadczy - jego zdaniem - największa operacja w historii tego Paktu w Afganistanie. "W czasach zimnej wojny NATO nie prowadziło żadnych operacji. Poszło na wojnę 3 tygodnie po naszym wstąpieniu do Paktu" - mówił minister.

Jego zdaniem dzięki operacji NATO Afganistan jest w najlepszej sytuacji w historii, jeśli chodzi o demokratyzację. "W parę lat zbudowano infrastrukturę, wszystkie dzieci są w szkołach, kobiety w parlamencie. Wiem, że to mało, ale porównując dzisiejszy Afganistan, do tego, co działo się tam 15 lat temu - za talibów - to jest kolosalny postęp, także dzięki Polsce" - podkreślił szef MSZ. "Nasi żołnierze mogą mieć poczucie satysfakcji. Było warto" - dodał.

Sikorski odniósł się także do relacji polsko-amerykańskich. Zaznaczył, że od początku lat 90. uległy one zmianie. Podkreślił, że w latach 90. Polska potrzebowała większej pomocy od USA. Dodał, że Polska powinna być wdzięczna za to, że Amerykanie pomogli nam wejść do NATO. W ocenie szefa MSZ między Polską a USA w niedalekiej przyszłości otwiera się pole do współpracy w kwestii wydobycia gazu łupkowego.

Debatę w Pałacu Lubomirskich w Warszawie zorganizowało stowarzyszenie Euro-Atlantyckie (SEA).(PAP)

pż/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)