Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski złoży wizytę w Chinach

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Radosława Sikorskiego
#

# dochodzi wypowiedź Radosława Sikorskiego #

31.08. Warszawa (PAP) - Podtrzymanie i uszczegółowienie obietnic, które padły w rozmowach polsko-chińskich w poprzednich miesiącach, a także udział w Forum Gospodarczym w Kantonie - to cele wizyty szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Chinach zaplanowanej na 9-15 września.

Sikorski powiedział w piątek PAP, że podczas kilkudniowej wizyty w Chinach, odwiedzi Pekin i Kanton. Wizyta ma mieć silne akcenty gospodarcze.

"Wizyta w drugiej gospodarce świata nie wymaga uzasadnienia. Przypomnę, że w zeszłym roku Polskę odwiedził po raz pierwszy od 25 lat premier Chińskiej Republiki Ludowej. W Warszawie spotkał się z całym naszym regionem i ogłosiliśmy strategiczne partnerstwo, czym cieszy się zaledwie kilka krajów w Europie. Strona chińska ogłosiła 12 kroków intensyfikacji stosunków gospodarczych" - podkreślił w rozmowie z PAP Sikorski, który w piątek przebywał w Bydgoszczy.

Minister podkreślił, iż "cieszy to, że tak potężny gospodarczo kraj w Polsce widzi okazję do inwestycji, do handlu".

"Moja wizyta w Kantonie i Pekinie z silnym gospodarczo komponentem właśnie temu ma służyć, wzmocnieniu polskiego eksportu i przyciągnięciu chińskich inwestycji do Polski. To będzie dłuższa wizyta, potrwa dobrych kilka dni" - dodał Sikorski.

Nie chciał zdradzić, z kim spotka się w czasie planowanej wizyty w Kantonie i Pekinie, zaznaczając, że te kwestie ogłosi strona chińska.

Premier Chin Wen Jiabao gościł w Polsce w maju tego roku. W grudniu zeszłego roku wizytę w Chinach złożył prezydent Bronisław Komorowski. Sikorski podczas swojej wizyty będzie badał gotowość strony chińskiej do podtrzymania deklaracji, jakie padły podczas tamtych spotkań - powiedział wysoki urzędnik MSZ.

Szef polskiej dyplomacji będzie starał się jak najwięcej elementów rozmów przywódców uszczegółowić; będzie pytał, na jakim etapie realizacji są poszczególne plany, a także proponował własne rozwiązania.

Chodzi np. o zaproponowaną przez Chiny koncepcję "12 kroków na rzecz rozwoju przyjaznej współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią". Zakłada ona m.in. powołanie funduszu inwestycyjnego, który wesprze relacje gospodarcze między Polską a Chinami. Koncepcja przewiduje też zacieśnienie współpracy akademickiej, wymiany studenckiej i stworzenie wspólnych instytucji badawczych.

"Dużo nadziei pokładamy w najmniej do tej pory sprecyzowanym elemencie wzajemnych relacji, czyli w dialogu społeczeństw. Są obszary, na które strona chińska się otwiera, na przykład dotyczące prawa pracy i rozwiązywania problemów pracowniczych" - zaznaczył przedstawiciel MSZ.

Radosław Sikorski spotka się w Pekinie z przedstawicielami najwyższych władz, odbędzie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Yang Jiechi. Odwiedzi też jedną z najbogatszych prowincji Chin - Guandong (Kuantung, z centrum administracyjnym w Kantonie). Na tamtejszej uczelni Guandong University of Foreign Affairs (GUFS) wygłosi wykład "Polska i Chiny - 20 lat przemian".

Minister wraz z przedstawicielami firm weźmie też udział w Forum Gospodarczym w Kantonie.

Delegacja biznesu będzie ponadto uczestniczyć w seminarium dotyczącym współpracy sektora energetycznego i finansowego w Pekinie. Przedstawiciele m.in. Orlenu, PGNiG, Tauronu i Polskiej Energii będą rozmawiać z Chińczykami np. o współpracy w dziedzinie eksploatacji gazu łupkowego.

Jak powiedział przedstawiciel MSZ, strona polska chce zobaczyć, czy istnieje możliwość współpracy i czy firmy chińskie byłyby zainteresowane działalnością w Polsce.

W trakcie wizyty Sikorski przedstawi inicjatywę organizacji Forum Miast i Regionów, które miałoby się odbyć w 2013 roku.

Do Chin uda się także marszałek województwa zachodniopomorskiego wraz z misją 20 przedsiębiorców z tego regionu z sektora morskiego, chemicznego i spożywczego.

W związku z polskim przewodnictwem w Grupie Wyszehradzkiej podczas wizyty Sikorskiego w Chinach odbędzie się seminarium "China and Europe. New approaches for new time" (Chiny i Europa - nowe podejścia na nowe czasy). Organizują je wspólnie: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz China Institute of International Studies.

Planowane jest powołanie komitetu międzyrządowego Polska-Chiny śledzącego realizację ustaleń podjętych podczas wizyty premiera Chin w Polsce. (PAP)

mzk/ awl/ ro/ son/ rau/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)