Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski złożył wieńce na grobie ks. Popiełuszki i pod pomnikiem Reagana

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek - w 30. rocznicę
wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - złożył w Warszawie wieńce na grobie zamordowanego w 1984
roku księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek - w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - złożył w Warszawie wieńce na grobie zamordowanego w 1984 roku księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana.

"Przyszedłem tutaj, aby złożyć kwiaty na grobie księdza Jerzego, który oddał życie za wolną Polskę. Myślę, że dzisiaj, w 30. rocznicę stanu wojennego. powinniśmy z zadumą myśleć o tych, którzy nie dożyli dzisiejszego dnia" - powiedział Sikorski przy grobie ks. Popiełuszki.

Jego zdaniem niektóre partie polityczne używają tej rocznicy do walki politycznej. "A ja sądzę, że ksiądz Jerzy, gdyby żył, to byłby dumny z tego, że wolna Polska ma dzisiaj silną pozycję w jednoczącej się Europie" - powiedział Sikorski.

Pytany o sytuację ludzi na Wschodzie, którzy są prześladowani, powiedział, że Polska jest tym krajem, który np. opozycjonistom na Białorusi pomaga więcej niż jakikolwiek inny kraj w Europie.

"Mocno silną marką jest walka o wolność, umiejętność przeprowadzenia transformacji z dyktatury do wolności, z gospodarki nakazowej do wolnej gospodarki. Będziemy to czynić nadal, bo chcemy, aby wszyscy nasi sąsiedzi cieszyli się taką wolnością, jaką wywalczył dla nas ksiądz Jerzy i inni, którzy opierali się stanowi wojennemu" - mówił.

Sikorski złożył także wieniec pod pomnikiem prezydenta Reagana; towarzyszył mu ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

"Postawiłem tę świeczkę przy pomniku Ronalda Reagana z wdzięczności za świeczkę, którą on postawił w oknie Białego Domu, 30 lat temu, na znak solidarności z Polakami. Wiemy, że Ronald Reagan sprzeciwił się komunizmowi, że jego hart ducha i wykorzystanie potęgi Ameryki do przeciwstawiania się +imperium zła+ także pomogło naszej walce o wolność" - powiedział dziennikarzom Sikorski. Dodał, że wówczas Stany Zjednoczone i Polska były razem, a dzisiaj są sojusznikami.

30 lat temu o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia 1981 roku przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób.

O godzinie pierwszej w nocy w Belwederze zebrali się członkowie Rady Państwa, teoretycznie najważniejszego urzędu PRL.

Większość z nich nie wiedziała jednak, jaki był cel tego nocnego spotkania. Po półtoragodzinnych obradach członkowie Rady Państwa przyjęli przedstawiony im dekret o wprowadzeniu stanu wojennego oraz towarzyszące mu dokumenty, przeciwko głosował jedynie przewodniczący PAX - Ryszard Reiff. Wszystkie przyjęte dokumenty były antydatowane i nosiły datę 12 grudnia 1981 r.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. (PAP)

joko/ pro/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)