Notowania

wiadomości
06.02.2013 04:30

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Wysp Salomona wywołało tsunami

Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera nawiedziło w środę obszar w pobliżu Wysp Salomona. Tsunami, które powstało w jego wyniku, może być niszczycielskie w rejonie epicentrum. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla wysp położonych na Południowym Pacyfiku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera nawiedziło w środę obszar w pobliżu Wysp Salomona. Tsunami, które powstało w jego wyniku, może być niszczycielskie w rejonie epicentrum. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla wysp położonych na Południowym Pacyfiku. *

Ziemia zatrzęsła się na głębokości zaledwie 5,8 km pod dnem oceanu. Epicentrum znajdowało się 81 km na zachód od Laty, głównego miasta archipelagu wysp Santa Cruz wchodzących w obszar państwa Wyspy Salomona na Oceanie Spokojnym - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Według agencji AFP, która powołuje się na dyrektora szpitala w Lacie, wskutek trzęsienia ziemi ucierpiały wsie położone na zachód i południe od miasta.

W ciągu godziny doszło do co najmniej pięciu wstrząsów wtórnych o sile od 5,6 do 6,6 w skali Richtera.

Centrum ostrzegania o tsunami na Pacyfiku (PTWC) oceniło, że może być ono niszczycielskie w rejonie epicentrum, ale mogą też być zagrożone bardziej odległe obszary.

Ostrzeżenie przed tsunami wydano dla następujących państw i terytoriów: Wysp Salomona, Vanuatu, Nauru, Papui Nowej Gwinei, Tuvalu, Nowej Kaledonii, Kosrae, Fidżi, Kiribati oraz Wallis i Futuna.

Powiadomienie o tsunami wydano dla Samoa, Samoa Amerykańskiego, Australii, Nowej Zelandii i wschodniego wybrzeża Indonezji.

"Jeśli w ciągu dwóch godzin nie zostaną zaobserwowane duże fale (...), lokalne władze mogą przyjąć, że zagrożenie minęło" - poinformowało PTWC z siedzibą na Hawajach. Centrum wezwało władze do podjęcia odpowiednich działań, w razie zagrożenia. (PAP)

cyk/

13149828 13149829 13149823

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz