Notowania

wiadomości
16.04.2013 17:07

Silne trzęsienie ziemi w Iranie, sprzeczne doniesienia ws. zabitych

Co najmniej 13 osób zginęło w Pakistanie w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek południowy wschód sąsiedniego Iranu. Są sprzeczne doniesienia w sprawie ofiar śmiertelnych w samym Iranie. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Iranie od ponad 50 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co najmniej 13 osób zginęło w Pakistanie w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek południowy wschód sąsiedniego Iranu. Są sprzeczne doniesienia w sprawie ofiar śmiertelnych w samym Iranie. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Iranie od ponad 50 lat.

Według irańskich sejsmologów trzęsienie miało siłę 7,7 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na pustyni, 80 km na północ od miasta Sarawan niedaleko granicy z Pakistanem. Do wstrząsów doszło o godz. 15.14 czasu lokalnego (godz. 12.44 czasu polskiego).

Amerykańskie służby geologiczne (USGS) podają, że trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 82 km.

"Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1957 roku" - powiedział przedstawiciel Irańskiego Centrum Sejsmologicznego Mehdi Zareh.

"Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych" - oświadczył agencji ISNA Hatam Naruji, gubernator prowincji Beludżystan i Sistan, w której znajdowało się epicentrum wstrząsów.

Wcześniej irańska telewizja państwowa informowała o 40 ofiarach śmiertelnych w Iranie. Doniesienia te potwierdzają przedstawiciele irańskiego Czerwonego Półksiężyca, cytowani przez agencję EFE.

Prefekt Sarawanu Mohammad Szarif Chalegi podał, że rannych zostało 27 osób.

Ofiary śmiertelne były w Pakistanie. W sąsiadującej z Iranem prowincji Beludżystan zginęło 13 osób, a 25 zostało rannych.

Trzy kobiety i dwoje dzieci poniosło śmierć, gdy zawalił się ich dom w okolicach miasta Pandźgur na południowym zachodzie. Ponadto co najmniej osiem osób zginęło w miejscowości Mashkeel, w której zawaliło się kilkaset domów.

Według irańskiego sztabu kryzysowego w miastach położonych najbliżej epicentrum, m.in. w Sarawanie, oraz w 20 pobliskich wsiach doszło do zniszczeń.

Jak podała irańska telewizja, w okolicach epicentrum nie działają telefony ani sieć energetyczna.

Rosyjska firma, która budowała jedyną irańską elektrownię atomową w Buszerze nad Zatoką Perską, poinformowała, że siłownia jest bezpieczna oraz że nie było tam żadnych zniszczeń.

Wtorkowe wstrząsy były odczuwalne m.in. w pakistańskim Islamabadzie i Karaczi, gdzie ludzie w panice wybiegali z domów. Budynki zatrzęsły się też w krajach Zatoki Perskiej, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według świadków ewakuowano wieże mieszkalne i biura w Dubaju.

Trzęsienie odczuli też mieszkańcy Kuwejtu, Bahrajnu, Omanu, wschodniej części Arabii Saudyjskiej oraz północnych Indii.

9 kwietnia br. ok. 40 osób zginęło, a ponad 800 zostało rannych w trzęsieniu ziemi o sile 6,1 w skali Richtera, które nawiedziło rejon wiejski na południowym zachodzie Iranu. W grudniu 2003 roku 31 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Bam na południu Iranu.(PAP)

jhp/ cyk/ mc/

13616909 13616888 13617197 13616560

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz