Notowania

wiadomości
11.05.2013 08:34

Silne trzęsienie ziemi w południowym Iranie

Centrum wstrząsów znajdowało się 85 kilometrów na południowy wschód od miasta Minab, na głębokości około 36 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(martinluff/cc/flickr)

Silne trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera wystąpiło w sobotę rano w południowym Iranie - poinformowało amerykańskie centrum geofizyczne USGS. Nie ma doniesień o szkodach lub ofiarach.

Według instytutu istnieje jednak 35-proc. ryzyko, że są ofiary śmiertelne. Centrum wstrząsów znajdowało się 85 kilometrów na południowy wschód od miasta Minab, na głębokości około 36 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Doszło także do słabszych wstrząsów wtórnych o sile 4,6 st. i 5,3 st. Iran położony jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i dość często tam dochodzi do niszczycielskich trzęsień ziemi. W ubiegłym miesiącu na południowym wschodzie kraju wstrząsy o sile 7,8 st. zabiły jedną osobę w Iranie i 40 w sąsiadującym z nim Pakistanie.

W 2003 roku trzęsienie ziemi zdewastowało historyczne miasto Bam; śmierć poniosło wtedy około 30 tys. ludzi, drugie tyle zostało rannych.

W sierpniu 2012 roku dwa silne wstrząsy w okolicach miasta Tebriz (na północnym zachodzie) spowodowały śmierć 306 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Potężne trzęsienie ziemi. Iran, Indie i Pakistan Trzęsienie ziemi na granicy z Pakistanem miało siłę 7,5 stopnia w skali Richtera.
Polska zyska miliardy dolarów na handlu z... Polsko-irańska wymiana handlowa wynosiła w 2011 r. nieco ponad 230 mln dol.
Iran ostrzega przed prowokacją i apeluje o... Iran ostrzegł przed "aktami prowokacji" w Zatoce Perskiej, w której rozpoczęły się manewry z udziałem 41 krajów pod dowództwem V Floty amerykańskiej stacjonującej w Bahrajnie.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz