Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wstrząs
22.11.2008 01:41

Silny wstrząs w kopalni "Wirek" w Rudzie Śląskiej

(dochodzą szczegóły i bliższe informacje o poszkodowanych)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą szczegóły i bliższe informacje o poszkodowanych)

22.11.Katowice (PAP) - 18 poturbowanych górników trafiło w nocy z piątku na sobotę do szpitali po silnym podziemnym wstrząsie, do którego doszło w kopalni "Wirek" w Rudzie Śląskiej.

Pracownicy o własnych siłach opuścili zagrożony rejon. Dwaj z nich mają urazy kręgosłupa. Pozostali przechodzą badania lekarskie, niektórzy są potłuczeni. Nie ma jednak informacji, aby coś poważnego zagrażało ich życiu lub zdrowiu. Są w szpitalach w Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Piekarach Śląskich i Sosnowcu.

"Wirek" to część rudzkiej kopalni "Halemba-Wirek", powstałej z połączenia dwóch samodzielnych wcześniej kopalń. W piątek rano w drugiej części tej kopalni - "Halembie" - 830 metrów pod ziemią spaliła się stacja transformatorów. Jedna osoba została poparzona, a kilkanaście podtruło się dymem.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Edyta Tomaszewska, na poniedziałek w rejonie wstrząsu przewidziano wizję lokalną. Przedstawiciele nadzoru górniczego i eksperci ocenią wówczas rozmiar szkód, spowodowanych wstrząsem. Jeżeli okaże się, że są znaczne, wstrząs może być zakwalifikowany jako tąpnięcie.

Zaskoczeni przez wstrząs pracownicy przebywali 636 metrów pod ziemią. Nie wydobywali węgla, ale wykonywali innego rodzaju prace. Po wstrząsie zamknięto jedyną ścianę wydobywczą w tej kopalni.

Wstrząs, do którego doszło w kopalni "Wirek", zaliczony został do kategorii wysokoenergetycznych. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o co najmniej podobnej sile jak ten w "Wirku". Kilka dni temu nieco silniejszy wstrząs zanotowano w kopalni "Rydułtowy". Również tam załogę bezpiecznie wycofano.

Występujące w obszarze górniczym silne wstrząsy można porównać do małych, lokalnych trzęsień ziem. Według ekspertów, trudno je przewidzieć, mimo iż w kopalniach działają stacje sejsmologiczne.

Kopalnie w Rudzie Śląskiej, gdzie eksploatacja górnicza prowadzona jest od blisko 200 lat, uważane są za zakłady najbardziej narażone na silne wstrząsy oraz inne naturalne zagrożenia górnicze. "Wirek" należy właśnie do takich starych kopalń. Kończą się tam złoża węgla, dlatego niedawno kopalnię połączono z pobliską "Halembą". (PAP)

mab/ ls/

Tagi: wstrząs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz