Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siostra Rafaela - laureatką nagrody KIK "Pontifici"

0
Podziel się:

Misjonarka, siostra Rafaela (Urszula Nałęcz) ze zgromadzenia Sióstr
Franciszkanek Służebnic Krzyża została w tym roku laureatką nagrody "Pontifici - Budowniczy
Mostów". Nagrodę po raz szósty przyznał Klub Inteligencji Katolickiej (KIK).

Misjonarka, siostra Rafaela (Urszula Nałęcz) ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża została w tym roku laureatką nagrody "Pontifici - Budowniczy Mostów". Nagrodę po raz szósty przyznał Klub Inteligencji Katolickiej (KIK).

Jak podkreślił KIK, dzięki wyobraźni, energii, ogromnej pracy i poświęceniu siostry Rafaeli powstały trzy ośrodki, w których dziś uczą się i wychowują setki niewidomych dzieci w Indiach, Republice Południowej Afryki i w Rwandzie.

Statuetkę nagrody z wypisanym po grecku, hebrajsku, łacinie i po polsku biblijnym cytatem "Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem brata mego?" wręczono siostrze Rafaeli w poniedziałek w Warszawie. Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski odznaczył siostrę Rafaelę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Siostra Rafaela urodziła się w 1934 r. w Warszawie. Po maturze w liceum sióstr zmartwychwstanek zainteresowała się pracą ośrodka dla niewidomych dzieci w Laskach. W 1954 r. wstąpiła do prowadzącego go zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

W latach 1979-1986 pracowała w warszawskim klasztorze sióstr franciszkanek. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W lipcu 1989 r. wyjechała do Indii, by tworzyć tamtejszą pierwszą placówkę misyjną zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wkrótce stworzyła tam ośrodek podobny do tego w podwarszawskich Laskach.

Po siedmiu latach pobytu w Indiach powróciła do Polski dla podreperowania zdrowia. W tym czasie była odpowiedzialna za budowę kaplicy w szkole dla niewidomych w Rabce oraz domu rekolekcyjnego w Laskach.

We wrześniu 2002 r. wyjechała do Siloe, na północy RPA, aby przejąć szkołę dla niewidomych, założoną przez belgijskie zgromadzenie zakonne. W sierpniu 2006 r., za namową abp. Henryka Hosera, wyjechała do Rwandy, by tam - w Kibeho, tworzyć kolejny ośrodek.

Budowa placówki w Kibeho rozpoczęła się w styczniu 2007 r.; rok później przyjęto do niej pierwszą grupę niewidomych rwandyjskich dzieci. Przez kilka lat siostra Rafaela pracowała tam sama; obecnie koordynuje ona rozbudowę ośrodka, w którym przebywa 70 dzieci. Docelowo placówka będzie mogła pomieścić 100 wychowanków. Trzy pracujące tam siostry zapewniają dzieciom naukę, wyżywienie, odzież i opiekę medyczną.

Nagroda "Pontifici" jest przyznawana dorocznie, w rocznicę założenia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej; otrzymuje ją osoba, która swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświecenia na rzecz bliźnich.

W ubiegłych latach laureatami nagrody "Pontifici" byli: b. prezes Trybunały Konstytucyjnego i b. Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll; prymas senior abp Henryk Muszyński; dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach Krzysztof Czyżewski; reżyser Krzysztof Zanussi oraz założycielka i prezes Ekumenicznego Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania "Effatha" Danuta Baszkowska.

W kapitule nagrody zasiadają Krzysztof Byrski, Bohdan Cywiński, Kazimierz Czapliński, Bp Bronisław Dembowski, Izabela Dzieduszycka, Jerzy Kłoczowski, Tadeusz Mazowiecki, Hanna Przeciszewska, Anna Radziwiłłowa, Władysław Rodowicz, Krystyna Sieroszewska, Zygmunt Skórzyński, Krzysztof Śliwiński, Zofia i Andrzej Wielowieyscy, Jan Turnau, Stefan Wilkanowicz, Jacek Woźniakowski i Henryk Wujec. KIK powstał 24 października 1956 r. na fali październikowej odwilży. Jego pierwszym prezesem był Jerzy Zawieyski.(PAP)

mca/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)