Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Skarby Ukrainy z kolekcji Platar" - wystawa w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Prezydenci Polski i Ukrainy - Lech Kaczyński oraz
Wiktor Juszczenko - otworzyli wspólnie ekspozycję w Muzeum
Narodowym pt. "Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar".

Prezydenci Polski i Ukrainy - Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko - otworzyli wspólnie ekspozycję w Muzeum Narodowym pt. "Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar".

Na wystawie, którą swoim patronatem objęli prezydenci obu krajów, zobaczyć można ponad 400 dzieł pochodzących z prywatnej kolekcji Platar, zgromadzonej przez dwóch mecenasów ukraińskich - przemysłowców Sergieja Płatonowa i Sergieja Taruty.

Kolekcja Platar wywodzi się od skrótu nazwisk dwóch twórców kolekcji - Płatonowa i Taruty. Stworzyli oni kolekcję zabytków archeologicznych, która stała się podstawą Muzeum Narodowego Dziedzictwa Kulturowego Platar na terenie Ławry Pieczerskiej.

Podczas otwarcia ekspozycji, prezydent Polski Lech Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślał, że kraje w Europie Wschodniej powinny nawzajem poznawać swoje kultury. "Kierunki poznawania się powinny być różne, w ramach tego można odkryć dzieła niezwykle ważne - zaznaczył L.Kaczyński.

"To ważne zdarzenie nie tylko w historii naszych związków kulturalnych, ale także w coraz bliższych relacjach między Ukrainą a Polską (...) Jestem najgłębiej przekonany, że to tylko wstęp do jeszcze mocniej zintegrowanej, w ramach NATO, przyszłości europejskiej" - ocenił prezydent L.Kaczyński.

Według L.Kaczyńskiego, wystawa jest "niezwykle ważna" nie tylko ze względu na polskie związki kulturalne z Ukrainą, ale też "na coraz bliższe relacje". "Ostatnie lata to ich wielka intensyfikacja" - zauważył.

Prezydent powiedział, że "historia dała nam okazję, żeby się poznać, ale nie do końca te okazje zostały wykorzystane". "Teraz trzeba to naprawiać" - mówił.

Przebywający z jednodniową wizytą w Warszawie ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, zachęcając do obejrzenia wystawy zwrócił uwagę, że wystawa "Ukraina Światu" demonstruje głęboką więź między narodami polskim i ukraińskim w dziedzinie kultury.

"Dzisiaj państwo będziecie świadkami największej wystawy ukraińskiej w całym okresie niepodległej Ukrainy. Ta wystawa będzie nam mówiła o naszej wspólnej historii" - powiedział Juszczenko.

"Mamy za sobą wielką historię i miała ona bardzo wiele różnych kart, ale na poziomie ludzi i na poziomie politycznym prowadziliśmy taką politykę, która dziś z dwóch sąsiednich narodów, zrobiła bratnie narody" - dodał.

Zachęcił też do zorganizowania podobnej wystawy na temat Polski w Kijowie. "Żeby mógł ją zobaczyć naród ukraiński" - podkreślił Juszczenko. L.Kaczyński wyraził zadowolenie z propozycji Juszczenki, dotyczącej zorganizowania polskiej wystawy w Kijowie. "To cenna inicjatywa" - zaznaczył.

"Wystawa ma charakter symboliczny" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. "Zobaczymy coś niezwykle istotnego - co Ukraina dała światu w obszarze kultury" - powiedział Zdrojewski.

Prowadzący uroczystość dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Maciejewski podkreślił , że "eksponaty prezentowane na ekspozycji pochodzą z okresu między VI tysiącleciem przed Chrystusem, po wiek XII po Chrystusie; dokumentują wszystkie najważniejsze okresy bogatej historii Ukrainy, od kultury trypolskiej poprzez dzieła m.in. Sarmatów, Greków, Rzymian, Bizancjum, Rusi Kijowskiej".

"Od czasów wystaw +Złota starożytnej Italii+ z 1962 r. i +Złota scytyjskiego z Ermitażu+ z 1976 r. Muzeum Narodowe nie miało okazji, by gościć wystawę o tak dogłębnym i wszechstronnym charakterze, obrazującym osiągnięcia artystyczne i techniczne najsłynniejszych złotników starożytności" - mówił kurator ekspozycji Witold Dobrowolski.

Jak dodał - ton wystawie nadają bogato zdobione naczynia trypolskie, modele budowli, broń, uprząż końska, ozdoby i przedmioty codziennego użytku m.in. Sarmatów, figurki terakotowe, naczynia greckie i rzymskie , a przede wszystkim różnorodne złote klejnoty Scytów, Greków, Rzymian, wyroby złotnicze z Bizancjum i Rusi kijowskiej.

Ozdobą ekspozycji są także naczynia trypolskie, arcydzieła złotnicze, klejnoty greckie, dewocjonalia bizantyjskie, a także ozdoby ruskie - m.in. wisiory.

Ekspozycja jest pierwszą prezentacją, poza granicami Ukrainy, czołowych dzieł pochodzących z kolekcji Platar. Wystawa potrwa do 29 czerwca.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)