Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy 2010"

0
Podziel się:

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy 2010" rozpoczął się w poniedziałek rano w
Skaryszewie k. Radomia. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. Towarzyszy jej festyn
ludowy. Jarmark trwa dwa dni.

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy 2010" rozpoczął się w poniedziałek rano w Skaryszewie k. Radomia. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. Towarzyszy jej festyn ludowy. Jarmark trwa dwa dni.

Tradycyjnie Skaryszewski Jarmark Koński - odbywa się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Stąd też pochodzi jego nazwa "Wstępy" - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.

Handlujący końmi i kupcy z całej Polski zjechali do Skaryszewa już w nocy. Pierwsze konie zostały sprzedane o świcie. Organizatorzy szacują, że w targach bierze udział kilka tysięcy osób, a na sprzedaż wystawionych zostanie około tysiąca koni.

"Z roku na rok zmienia się charakter jarmarku. Coraz więcej jest w sprzedaży koni rekreacyjnych i ozdobnych, kupowanych do gospodarstw agroturystycznych, coraz mniej - zwierząt służących do dalszej hodowli i jako siła pociągowa" - ocenił jeden z hodowców koni z Podkarpacia. Według niego, rzadziej też pojawiają się na targach klienci z zagranicy, którzy przyjeżdżają do Skaryszewa, żeby kupić zwierzęta na mięso.

Na jarmarku można także znaleźć wszystko, co potrzebne jest do utrzymania konia i jego pracy w gospodarstwie: m.in. uprzęże, zaprzęgi, a ponadto baty, bryczki, kapelusze, odzież.

Targi mają charakter ludowego festynu. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych. Na głównym trakcie - nazwanym Aleją Twórców Ludowych - zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i ludowe rzeźby.

Z samego rana rozpoczęło się wielkie gotowanie zalewajki skaryszewskiej, której ma wystarczyć dla 5 tysięcy osób.

Burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga podkreślił, że "Wstępy" są znakiem rozpoznawczym Skaryszewa w całej Polsce.

Miasto chciałoby jeszcze bardziej wypromować swoją imprezę w kraju i za granicą. Aby to się udało - według niego - niezbędne są inwestycje związane z poprawą warunków handlu końmi m.in. wydzielenie specjalnie przygotowanego dużego terenu. "Wstępy od set lat odbywały się na ulicach Skaryszewa, na nieutwardzonym, nieogrodzonym terenie. Teraz czasy się zmieniły. Inne są wymagania kupców i potrzeby rynku" - wyjaśnił Kumięga.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Z początku był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów pojawił się około 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w latach 1830 - 1900.(PAP)

ilp/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)