Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarżysko-Kam.: Potrzebne tereny dla inwestorów

0
Podziel się:

Kamienna (PAP) - Stworzenie węzła drogowo-kolejowego, rozbudowa infrastruktury i
przygotowanie terenów inwestycyjnych to główne plany władz Skarżyska-Kamiennej związane z
funduszami unijnymi w nowej perspektywie budżetowej.

Kamienna (PAP) - Stworzenie węzła drogowo-kolejowego, rozbudowa infrastruktury i przygotowanie terenów inwestycyjnych to główne plany władz Skarżyska-Kamiennej związane z funduszami unijnymi w nowej perspektywie budżetowej.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prezydent Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek najważniejszym problemem, przed którym stoi obecnie miasto to najwyższe w województwie świętokrzyskim bezrobocie oraz wyludnianie się miasta. "Naszym priorytetowym zadaniem na kolejny okres programowania będzie przeciwdziałanie i zmniejszenie skali tych problemów" powiedział.

Korzystając z funduszy unijnych w kolejnej perspektywie budżetu UE, miasto chce skupić się przede wszystkim na budowaniu zaplecza dla potencjalnych inwestorów. "Mówimy tutaj o dwóch zadaniach - poprawa stanu i rozbudowa infrastruktury oraz przygotowanie terenów pod inwestycje. Chcemy także zrewitalizować obszary zdegradowane przez przemysł" - powiedział Wojcieszek.

W rozmowie z PAP prezydent Skarżyska przypomniał, że miasto leży na skrzyżowaniu szlaków drogowych i kolejowych łączących północ z południem kraju.

Mowa o drodze krajowej nr 7, która od obwodnicy Skarżyska w kierunku Kielc ma już status dwupasmowej drogi ekspresowej "S7". Miasto przecina także linia kolejowa Warszawa-Radom-Kielce. Władzom miasta zależy na "połączeniu" obu szlaków, tak aby można było mówić o nowoczesnym węźle kolejowo-drogowym.

"Tzw. +Węzeł Północny+ jest zapisany w studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Dzisiaj ekolodzy podnoszą, że nie ma olbrzymiego znaczenia. Ale jeśli spojrzymy na mapę miasta i to, gdzie jest zlokalizowany ten potężny węzeł kolejowy oraz którędy przebiega "siódemka" to widać, jak bardzo potrzebna jest te inwestycja" - wyjaśnił Wojcieszek.

Niewykluczone, że Skarżysko w zdobywaniu dotacji unijnych będzie działało wspólnym frontem z innymi miastami północnej części województwa świętokrzyskiego. W styczniu cztery miasta: Skarżysko-Kamienna, Końskie, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski podpisały porozumienie ws. wspólnego lobbowania na rzecz inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową. Chodzi tu m.in. o drogę krajową nr 42 przecinającą północne powiaty regionu oraz łączącą miasta linię kolejową nr 25, w szczególności na niezelektryfikowanym odcinku Skarżysko-Kamienna - Końskie - Opoczno (Łódzkie).

Innym zadaniem, jakie stawiają przed sobą władze Skarżyska, jest przygotowanie atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. "Wszystkie wspomniane przeze mnie priorytety sprowadzają się do tego, by stworzyć w naszym mieście dobre warunki życia i pracy, które zmniejszą bezrobocie i zapobiegną wyludnianiu się miasta" - powiedział.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu bezrobocie w powiecie skarżyskim wyniosło 26,5 proc. To najgorszy wynik w całym województwie i jeden z najwyższych w Polsce.

Skarżysko-Kamienna upatruje swoje szanse także w położeniu geograficznym. "Jadąc od strony Warszawy jesteśmy bramą Gór Świętokrzyskich, dlatego zależy nam na stworzeniu atrakcyjnej oferty dla turystyki weekendowej i nie tylko". Miasto już w obecnej perspektywie budżetowej UE rozpoczęło rewitalizację dzielnicy Rejów stanowiącej sportowo-rekreacyjne zaplecze miasta. "Mamy tam m.in. stadion, niestety w złym stanie. Zależy nam na stworzeniu dobrej oferty obozów sportowych, do tego potrzebne są także dotacje zewnętrzne" - zaznaczył prezydent Skarżyska.

"Opieramy swoją przyszłość na dwóch filarach - pierwszy to lekki przemysł, handel, usługi i infrastruktura. Drugi - to różnego rodzaju usługi turystyczne, przede wszystkim w zakresie turystyki weekendowej i nie tylko. Aby realizować tę strategię potrzebne jest zaangażowanie także funduszy unijnych" - wyjaśnił Wojcieszek.

Według niego głównym zmartwieniem władz miasta jest pytanie: "Na ile będzie nas stać na wkład własny, bo kondycja finansowa samorządów jest fatalna". Zdaniem Wojcieszka będzie to podstawowa przeszkoda w realizacji dużych inwestycji.

Skarżysko-Kamienna znajduje się w północnej części województwa świętokrzyskiego, niemal na granicy z Mazowszem. Jest czwartym pod względem ludności, po Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach miastem regionu. Mieszka w nim ok. 47 tys. osób. (PAP)

mjk/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)