Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skład kupiecki Wokulskiego na wystawie w Radomiu

0
Podziel się:

XIX-wieczny skład Stanisława Wokulskiego, kupca z powieści "Lalka" Bolesława
Prusa, odtworzony został na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wernisaż wystawy
odbył się w piątek wieczorem.

*XIX-wieczny skład Stanisława Wokulskiego, kupca z powieści "Lalka" Bolesława Prusa, odtworzony został na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wernisaż wystawy odbył się w piątek wieczorem. *

Sklep Stanisława Wokulskiego stanowi centralną część ekspozycji pt. "Z pamiętników starego subiekta". Znalazły się na niej eksponaty prezentujące kulturę materialną epoki, przede wszystkim galanteria i rzemiosło artystyczne, materiały, suknie, dodatki do strojów, porcelana, laski, wachlarze, puzderka, pojemniki na wonności, rękawiczki, lichtarze, platery, wstążki, szpilki do włosów, kałamarze, kasetki itp.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP komisarz wystawy Ilona Pulnar, ekspozycja jest niezwykle barwna, z ogromną ilością artystycznych drobiazgów. "Zaspokoi zapewne gusta miłośników przedmiotów pięknych, starych zabawek i wielbicieli detalu" - uznała Pulnar.

Wystawa ukazuje w tle Warszawę schyłku dziewiętnastego stulecia. Widoki Warszawy otaczają główną salę wystawową, przez którą przebiega warszawska ulica ze słupami ogłoszeniowym, stylowymi latarniami i powozem. Pokazane są tutaj grafiki największych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XIX w., m.in. Franciszka Kostrzewskiego, Feliksa Piwarskiego, Henryka Pilattiego, Aleksandra Gierymskiego i Józefa Pankiewicza.

Na uwagę zasługuje zbiór XIX-wiecznych zabawek z kolekcji prywatnej Marka Sosenki z Krakowa. Wśród eksponatów znajdują się lalki, mebelki, wózki, zastawa dla lalek, zabawki mechaniczne, klocki, gry i żołnierzyki.

Na wystawie zaprezentowano 700 eksponatów z ponad 20 placówek muzealnych.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Beata Tyszkiewicz, odtwórczyni filmowej roli Izabeli Łęckiej w ekranizacji powieści w reżyserii Wojciecha Hasa.

Wystawa czynna będzie do końca roku.

Bolesław Prus zaczął drukować "Lalkę" w 1887 roku, w odcinkach, w "Kurierze Codziennym"; druk trwał dwa lata. Dopiero w 1890 roku ukazało się wydanie książkowe. Powieść Prusa porusza tematy i problemy, którymi żyła Warszawa w XIX wieku. Zasadnicza akcja powieści, związana z miłością Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, rozgrywa się między marcem 1878 a październikiem 1879 roku.(PAP)

ilp/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)