Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skonfliktowany z zespołem dyrygent odszedł z olsztyńskiej filharmonii

0
Podziel się

Pierwszy dyrygent i zarazem dyrektor artystyczny olsztyńskiej filharmonii
Janusz Przybylski złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska - poinformowała PAP wicemarszałek
województwa warmińsko-mazurskiego Jolanta Szulc.

bEhJBWHV

Pierwszy dyrygent i zarazem dyrektor artystyczny olsztyńskiej filharmonii Janusz Przybylski złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska - poinformowała PAP wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jolanta Szulc.

Muzycy olsztyńskiej filharmonii bojkotują Przybylskiego od kilku tygodni - opowiedzieli się za tym w tajnym referendum. Bojkot dyrygenta polegał na tym, że orkiestra przychodziła na próby, ale gdy chciał nimi dyrygować Przybylski muzycy odmawiali gry. Tak stało się m.in. w poniedziałek. Po wymianie zdań z zespołem tego dnia dyrygent miał się źle poczuć i poszedł na zwolnienie.

"Dotarła dziś do mnie rezygnacja pana Przybylskiego z funkcji. Ma odejść z pracy z końcem czerwca. Nie chcę mówić o powodach" - powiedziała we wtorek PAP wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jolanta Szulc.

bEhJBWHX

Dyrektor olsztyńskiej filharmonii Janusz Lewandowski cały wtorek spędził na rozmowach w departamencie kultury urzędu marszałkowskiego, PAP nie udało się z nim porozmawiać. Muzycy orkiestry nie chcieli komentować decyzji Przybylskiego.

Konflikt muzyków z kierownictwem olsztyńskiej filharmonii trwa od trzech lat, ale znacznie na sile przybrał w grudniu. Wtedy związki zawodowe wydały negatywną opinię o pracy dyrektora. Ten wkrótce później dał wypowiedzenie z pracy przewodniczącemu Solidarności - muzyk zaskarżył tę decyzję do sądu pracy, proces trwa.

Orkiestra miała za złe Przybylskiemu, że nie powołano w filharmonii rady artystycznej, dyrygent miał też przygotować listę osób "nieprzydatnych zawodowo", na której znaleźli się m.in. działacze związków zawodowych.

Z powodu konfliktu muzyków z kierownictwem filharmonii marszałek województwa warmińsko-mazurskiego odwołał uroczyste otwarcie wybudowanego za 68 mln zł nowego gmachu filharmonii. (PAP)

bEhJBWId

jwo/ ls/

bEhJBWIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)