Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląscy harcerze będą uczyć się o aktywnym obywatelstwie

0
Podziel się:

Harcerze śląskiej chorągwi ZHP wezmą udział w programie kształtującym
aktywne i świadome obywatelstwo. Partnerem pilotażowego okresu wdrażania programu został chorzowski
oddział ZUS - stąd nacisk na ubezpieczenia społeczne i rynek pracy.

bEsgBbAl

Harcerze śląskiej chorągwi ZHP wezmą udział w programie kształtującym aktywne i świadome obywatelstwo. Partnerem pilotażowego okresu wdrażania programu został chorzowski oddział ZUS - stąd nacisk na ubezpieczenia społeczne i rynek pracy.

Przesłaniem programu pod nazwą Harcerska Akademia Aktywnego Obywatela ustanowiono hasło: "Dziś świadomy harcerz, jutro aktywny obywatel, znający swoje prawa i obowiązki obywatelskie, swobodnie poruszający się w ubezpieczeniach społecznych".

Jak poinformowała PAP we wtorek harcmistrz Anna Peterko z komendy Chorągwi Śląskiej ZHP kluczowym elementem realizowanego do końca czerwca 2014 r. pilotażu programu, będzie ogłaszany tego dnia konkurs dla instruktorów ZHP. Konkurs dotyczy przygotowania scenariuszy sześciu zbiórek - zajęć edukacyjnych.

bEsgBbAn

Zajęcia te mają być skierowane do najmłodszych (zuchów w wieku 6-10 lat) oraz do młodzieży (wędrowników - powyżej 16 roku życia). Mają przygotowywać harcerską młodzież do aktywnego życia społecznego, przekazywać praktyczną wiedzę o ubezpieczeniach społecznych i kształcić umiejętność świadomego planowania życia w wieku emerytalnym.

Zajęcia powinny też uczyć harcerzy umiejętności przyszłego poruszania się na rynku pracy, pomagać w kreowaniu myślenia i planowania ścieżki zawodowej czy życiowej oraz przygotowywać do propagowania i rozwijania zadań wynikających z misji ZHP i ZUS.

"Prowadzone według jednolitych scenariuszy zbiórki przybliżą młodym ludziom w przystępny sposób wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, wyjaśniając pojęcia takie, jak odpowiedzialność, solidarność społeczna, emerytura, renta czy składka" - wskazał komendant śląskiej chorągwi ZHP harcmistrz Andrzej Lichota.

"Zależy nam, aby młodzież, wkraczając w dorosłe życie z rozmysłem podejmowała decyzje, opierając je na konkretnej wiedzy, a nie na obiegowych opiniach, stereotypach. Chcemy, by dokonywała odpowiedzialnych wyborów, znając ich konsekwencje" - dodała dyrektor chorzowskiego ZUS Maria Daszczyk-Biernat.

bEsgBbAt

Osadzone w tzw. metodzie harcerskiej konspekty zbiórek (wraz ze wszelkimi potrzebnymi materiałami do ich prowadzenia) powinny powstawać do końca roku. Najlepsze scenariusze mają zostać wydane i rozpowszechnione. Zbiórki-zajęcia mają odbywać się do maja, kiedy zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca pilotaż.

"Ten rok mamy na sprawdzenie, jak to będzie działało, gdzie będą ew. luki do uzupełnienia. W tym roku naszym partnerem jest ZUS, w przyszłym roku chcielibyśmy szukać kolejnych aspektów czy sfer aktywnego obywatelstwa. Mamy rozwiniętą współpracę z seniorami - ekspertami w dziedzinie spraw pracy czy ekologii; będziemy chcieli rozwijać ten program " - zaznaczyła Peterko.

Harcerska Akademia Aktywnego Obywatela jest kolejnym pomysłem Chorągwi Śląskiej ZHP na wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży oraz kształtowanie wiedzy i umiejętności instruktorów. Działają już projekty m.in. Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Instruktorów czy Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.(PAP)

mtb/ abe/

bEsgBbAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)