Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląscy związkowcy ochrony zdrowia zapowiadają protesty

0
Podziel się:

Przedstawiciele związków działających w ochronie zdrowia w woj. śląskim
zapowiadają protesty i odezwę do prezydenta w związku m.in. z szykanowaniem - ich zdaniem -
działaczy związkowych i wprowadzanymi nadmiernymi redukcjami kosztów funkcjonowania szpitali.

Przedstawiciele związków działających w ochronie zdrowia w woj. śląskim zapowiadają protesty i odezwę do prezydenta w związku m.in. z szykanowaniem - ich zdaniem - działaczy związkowych i wprowadzanymi nadmiernymi redukcjami kosztów funkcjonowania szpitali.

Związkowcy ochrony zdrowia z różnych organizacji argumentują, że u podstaw ich działań leżą podobne przyczyny: przekształcanie przez samorządy - w większości zdominowane przez przedstawicieli PO - placówek ochrony zdrowia w spółki handlowe oraz realizacja przez ich dyrektorów wytycznych rządu koncentrujących się na minimalizacji kosztów.

Przedstawiciele zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformowali w przesłanym PAP poniedziałkowym komunikacie, że w środę przed urzędem marszałkowskim woj. śląskiego odbędzie się demonstracja m.in. w obronie zwolnionych niedawno z pracy działaczy związku.

Według OZZL rząd stara się udowadniać, że główną przyczyną zadłużania się szpitali i braku wystarczających środków na leczenie, są nadmierne koszty pracownicze w szpitalach, zwłaszcza koszty zatrudniania lekarzy. Sprzeciwiający się takiej polityce związkowcy mieli być w ostatnich tygodniach zwalniani. Związek wyjaśnia, że chodzi m.in. o dyscyplinarnie zwolnione dwie osoby w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku i trzy osoby w Szpitalu w Rudzie Śląskiej. W Rudzie Śląskiej pracę stracił m.in. jeden z liderów strajku w 2007 r., wiceprzewodniczący związku Tomasz Underman.

OZZL przypomina, że w 2007 r. lekarze chcieli przekształcania szpitali w spółki, jednak obecny kierunek przekształceń powoduje, że nie mają one wpływu na swoje przychody - określane przez NFZ. Pozostawiono im tylko możliwość bilansowania się poprzez redukcję kosztów. Zdaniem przedstawicieli związku, idące za tym skrajne oszczędności będą m.in. powodowały zmniejszenie liczby personelu i w efekcie - zagrażały bezpieczeństwu chorych.

Podobne stanowisko prezentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach szef zespołu ds. zdrowia i ratownictwa medycznego Sierpnia 80, ubiegający się o mandat radnego regionalnego sejmiku, Zbigniew Zdónek. Zapowiedział wystosowanie w najbliższych dniach odezwy do prezydenta RP.

Odezwę przygotowują wspólnie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Polska Partia Pracy i Sierpień 80. Do prac - według związkowca Sierpnia 80 - prawdopodobnie jeszcze włączy się Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

Choć Zdónek nie chciał przedstawić założeń projektu odezwy - wskazując, że zostanie opublikowana w ciągu paru dni - sygnalizował, że będzie dotyczyła procesów prywatyzacji i komercjalizacji służby zdrowia, szczególnie szpitali. Akcentował, że właściwie wszystkie organa państwowe i samorządowe odpowiedzialne za różne szczeble polityki zdrowotnej są dziś zdominowane przez przedstawicieli jednej partii.

Związkowiec ocenił m.in., że przekształcone szpitale-spółki dążą do maksymalizacji zysku tak, że staje się on "ważniejszy niż życie i zdrowie pacjentów". "W naszym kraju z tego powodu giną ludzie" - podkreślił Zdónek dodając, że związkowcy przytoczą dowody na tę tezę. Ocenił też, że organizacja przekształceń wprowadzona przez PO w rzeczywistości zmierza do "prymitywnego uwłaszczania się ludzi związanych z Platformą".

Mateusz Babak (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mtb/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)