Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląsk: Kilkadziesiąt osób zgłosiło się po pomoc prawną po powodzi

0
Podziel się:

Już kilkadziesiąt osób poszkodowanych w powodzi zgłosiło się do Okręgowej
Rady Adwokackiej w Katowicach po poradę prawną. Rada od poniedziałku rozpoczęła akcję udzielania
bezpłatnej pomocy powodzianom.

Już kilkadziesiąt osób poszkodowanych w powodzi zgłosiło się do Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach po poradę prawną. Rada od poniedziałku rozpoczęła akcję udzielania bezpłatnej pomocy powodzianom.

"Widać, że ludzie powoli zaczynają dochodzić do siebie po ratowaniu dobytku i technicznych sprawach związanych z tą tragedią. Teraz zaczynają myśleć o najbliższej przyszłości i problemach prawnych, które ich czekają" - powiedział PAP we wtorek dziekan Rady, mec. Roman Kusz.

Na ogłoszenie ORA w Katowicach odpowiedziało dotychczas blisko 30 osób, także spoza woj. śląskiego. W pomoc zaangażowali się adwokaci z Katowic, a także Mikołowa, Jastrzębia Zdroju i Rybnika. W akcję będą w miarę potrzeb włączani kolejni prawnicy, z innych miast regionu.

Jak mówi mec. Kusz, każda ze zgłaszanych spraw jest nieco inna, czasem wystarczy krótka porada prawna - jak w przypadku pracowników, którzy poprosili o wskazanie podstawy prawnej, którą mogliby przedstawić pracodawcy. Innym razem wystarczy wytłumaczenie, że nie ma podstaw do roszczeń odszkodowawczych.

"Czasami jednak otwiera się furtka z możliwością dochodzenia roszczeń, wtedy konieczne jest ukierunkowanie danej osoby, która staje przed perspektywą długiego procesu. Wtedy po udzieleniu porad możemy poinformować o konkretnych mechanizmach prawnych, które pomagają ludziom niezamożnym, aby ten spór można było prowadzić" - wyjaśnił mec. Kusz.

"Nie wykluczam też tego, że być może szereg spraw koledzy przyjmą, by prowadzić je do końca" - dodał dziekan.

Problemy, z którymi spotykają się adwokaci, są czasem zaskakujące. Np. jednej z kobiet pracodawca z firmy usługowej nakazał odpracowanie w weekendy dni, w których zakład z powodu powodzi był nieczynny.

W innym przypadku firma budowlana z okolic Rybnika, która musiała przerwać pracę, rozważa wystąpienie na drogę prawną przeciwko gminie. Właściciel firmy obawia się, że teraz nie dotrzyma terminów i czekają go kary umowne.

Mieszkańcy jednej z gmin rozważali też wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko samorządowi. Zastanawiają się czy gmina wypełniła swoje obowiązki w czasie powodzi.

Niewykluczone, że wkrótce pojawią się też sprawy dotyczące sporu z towarzystwami ubezpieczeniowymi o wypłatę odszkodowań.

Powodzianom pomagają głównie specjaliści z dziedziny prawa cywilnego. Być może w akcję trzeba też będzie włączyć adwokatów zajmujących się prawem administracyjnym.

Kusz przyznał, że takie zjawisko jak powódź to nietuzinkowa sytuacja, także dla prawników. "Rodzi nowe problemy i zagadnienia prawne, często są to precedensy i trzeba tych rozwiązań szukać. Ale na razie nie było problemów z interpretacją przepisów" - powiedział.

Akcja będzie trwała co najmniej do końca czerwca, a jeśli będzie taka potrzeba - być może dłużej.

Osoby zainteresowane mogą telefonicznie (pod numerem 32 2598 250) zgłaszać chęć zasięgnięcia porady w sekretariacie ORA w Katowicach. Po pozostawieniu danych otrzymją informację o terminie i miejscu spotkania. Można też skorzystać z formularza kontaktowego na stronie www.adwokatura.katowice.pl lub wysłać e-mail na adres poczty dziekan@adwokatura.katowice.pl. (PAP)

kon/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)