Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy

0
Podziel się:

Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy zainicjował okręgowy
inspektorat pracy w Katowicach. Chodzi o wciągnięcie do działań edukacyjno-prewencyjnych w tej
sprawie jak największej liczby partnerów - pracodawców, związki zawodowe, instytucje i organizacje.

Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy zainicjował okręgowy inspektorat pracy w Katowicach. Chodzi o wciągnięcie do działań edukacyjno-prewencyjnych w tej sprawie jak największej liczby partnerów - pracodawców, związki zawodowe, instytucje i organizacje.

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej jeden z zastępców Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Waldemar Batugowski, w woj. śląskim ma miejsce - w liczbach bezwzględnych - najwięcej wypadków przy pracy w kraju.

"To strategia śląska. Chcemy, by na Śląsku było o bezpieczeństwie przy pracy głośno. () Wszędzie pracują ludzie, którzy sami powinni zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo" - dodała pełniąca równoległą funkcję Renata Pięta.

Batugowski prezentował w czwartek fotografie dokumentujące niedawne śmiertelne wypadki w regionie, m.in. mężczyzny, który montując okna, spadł na linię średniego napięcia, robotnika przygniecionego w kanale naprawczym przez koparkę oraz pracowników wciągniętych między elementy tokarki lub mieszarki wskutek niezabezpieczenia luźnej odzieży.

Pięta wyjaśniła, że Śląska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy na lata 2011-2012 ma realizować dwa cele. Pierwszy jest tożsamy z misją Inspekcji - powołanej do kontroli i nadzoru nad warunkami przy pracy. Drugi to włączenie do działania możliwie największej liczby partnerów, za pośrednictwem których uda się dotrzeć z przekazem do pracowników.

W ramach Strategii przewidziano m.in. zachęcanie pracodawców i partnerów społecznych do wymiany doświadczeń nt. skutecznych działań na rzecz ochrony zdrowia pracowników, upowszechnianie dobrych praktyk eliminujących lub zmniejszających zagrożenia, promowanie mody na bezpieczne metody pracy, a także informowanie o realnych kosztach ekonomicznych i społecznych wiążących się z wypadkami przy pracy.

Partnerzy Strategii mają też rozpowszechniać materiały nt. sposobów eliminowania typowych zagrożeń w poszczególnych branżach, krzewić kulturę bezpieczeństwa wśród młodzieży ostatnich lat szkół ponadgimnazjalnych i studentów a także współorganizować cykliczne konferencje i spotkania z cyklu "Na Wszelki Wypadek".

Do Strategii dołączyły dotąd m.in. śląsko-dąbrowska Solidarność, OPZZ, kuratorium oświaty w Katowicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Urząd Dozoru Technicznego, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Górnośląskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych, PKP Polskie Linie Kolejowe i Radio Katowice.

Patronat nad strategią objęli też wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i marszałek regionu Adam Matusiewicz. "Moda na przestrzeganie przepisów pracy musi być normą, a nie przepisem" - mówił podczas czwartkowej konferencji Łukaszczyk. Matusiewicz zaznaczył m.in., że osoby korzystające z dysponowanej przez samorząd unijnej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą przechodziły obowiązkowe szkolenia z bhp.

W całym ub. r. w woj. śląskim odnotowano łącznie 13 802 wypadki przy pracy. Zginęło łącznie 75 osób, 124 doznało ciężkich obrażeń. W skali kraju różnym wypadkom przy pracy uległo 94 207 osób. Śmierć poniosły 444 osoby, ciężkich uszkodzeń ciała doznało 625 osób.

Co roku w całej Unii Europejskiej, według danych Eurostatu, wskutek wypadków przy pracy umiera ponad 5,5 tys. osób. W strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2007-2012 państwa członkowskie Unii przewidują zmniejszenie liczby wypadków przy pracy o 25 proc.

Według danych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, w tym roku zgłoszono tam 129 wypadków przy pracy (śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych), w których życie straciły 24 osoby. Najbardziej wypadkowe okazały się: przetwórstwo przemysłowe (zgłoszone 33 wypadki, 2 ofiary śmiertelne, 17 wypadków ciężkich), budownictwo (26 wypadków, w tym: 4 ofiary śmiertelne, 8 wypadków ciężkich) i górnictwo (14 wypadków, w tym 10 ofiar śmiertelnych).(PAP)

mtb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)